Matematika
Digitálne zručnosti
Server Mashable zostavil zoznam základných zručností, ktoré by mal zvládať každý absolvent vysokej školy. Alebo ste ukončili štúdium už pred mnohými rokmi, prípadne ste ešte na vysokej škole neštudovali? To nič, nikdy nie je neskoro rozšíriť svoje digitálne know-how, hoci aj na vlastnú päsť, v živote sa vám to určite zíde.
1. Nastavenie siete Wi-Fi
Dnes už má väčšina študentov v školách aj v internátoch pripojenie do internetu nastavené. Web sa im po zadaní hesla ako šibnutím čarovného prútika objaví v notebooku. No len čo opustia školu, už to tak nie je. Už si musia sami vytvoriť sieť, popasovať sa s nastaveniami modemu, nikto to za nich neurobí.
2. Zálohovanie do cloudu
Všetky vaše fotografie, hudobná zbierka či kópie vašej 40-stranovej práce existujú len na vašom počítači, prípadne v smartfóne či tablete? Mali by ste si to všetko zálohovať v cloude, aby ste mali k tomu mali prístup odkiaľkoľvek na svete. Máte k dispozícii iCloud, Dropbox, SkyDrive či ďalšie služby, stačí si vybrať, ktorá vám najviac vyhovuje.
3. Základné úpravy fotografií
Aj keď neplánujete pravidelne používať Photoshop, nie je na škodu poznať jeho základy. Čoraz viac pracovných pozícií totiž vyžaduje zručnosti z tejto oblasti, či už je to žurnalistika, marketing, alebo práca v neziskových organizáciách. Naučiť sa pracovať s vrstvami, farebnými korekciami, štetcami či lasom môže byť užitočné.
4. Základný strih videa
Rovnako ako úpravy fotiek sa môže občas hodiť aj strih videa. Rozhodne si zistite, či vás niektorý z vašich priateľov či známych môže naučiť základy práce s niektorým programom na editáciu videa. Prinajmenšom si tak budete môcť upraviť svoje videá na YouTube.
5. Google Drive a Microsoft Office
Ovládanie týchto nástrojov sa môže zdať samozrejmé, ale vytvorenie poriadnej tabuľky v Exceli môže vyžadovať dosť úsilia. Navyše to môže byť aj jeden z kvalifikačných predpokladov na isté pracovné pozície. Google Drive zase umožní pracovať s dokumentmi, tabuľkami či formulármi súčasne s ostatnými používateľmi. A ani prezentácie ešte nevyšli z módy, takže aj znalosť PowerPointu môže prísť vhod.
6. HTML a základy kódovania
Vzhľadom na to, že naša kultúra sa čoraz viac orientuje na web, mali by ste poznať základy tvorby on-line obsahu. HTML5 je základný značkovací jazyk, používaný všade - počnúc firmami zameranými na webový návrh až po redakcie. Iné typy kódovania vám umožnia vytvoriť si vlastný program a ľahko získať informácie z vášho počítača. Skúsiť môžete Codecademy či Khan Academy pre začiatočníkov.
7. Nastavenia webu a domény
Každý absolvent vysokej školy by mal mať svoje webové stránky (pozri 10. bod v tomto zozname), aby tu predviedol svoju prácu, prípadne ako experiment do budúcnosti. Aj tu sa môže zísť kódovanie, ale dajú sa použiť aj služby, pri ktorých znalosť HTML nie je nevyhnutná (WordPress, Squarespace).
A mali by ste sa naučiť aj vytvoriť si vlastnú doménu. Napríklad „vasemeno.sk" vyzerá profesionálnejšie ako „vasemeno.wordpress.com". Môžete sa rozhodnúť aj pre platený webhosting.
8. Prevod formátu súborov
Niekedy môžete mať k dispozícii súbory v inom formáte, než potrebujete - DOC namiesto PDF, MP3 namiesto WMA a pod. Je užitočné vedieť tieto súbory previesť, najmä ak sa snažíte poslať svoj životopis. Napríklad MS Word či iné programy ponúkajú ukladanie súborov s inými príponami. No existujú aj špeciálne programy na prevod súborov s menej známymi formátmi.
9. On-line bankovníctvo
Treba nosiť so sebou šekovú knižku aj v digitálnom veku? Veľké banky ponúkajú veľmi intuitívne on-line bankové systémy a mobilné aplikácie. Môžete svoje financie spravovať kdekoľvek, kde je pripojenie na internet. Namiesto čakania v dlhých radoch v pobočkách môžete uskutočniť finančné transakcie priamo zo svojho telefónu.
10. Vlastná propagácia
Niektoré firmy preverujú uchádzačov o zamestnanie cez vyhľadávanie na Google či cez sociálne siete. A pretože až 94 % používateľov klikne na prvý odkaz vo výsledkoch, je vo vašom záujme, aby sa tam zobrazil ten, na ktorom sú o vás pozitívne informácie. Čo to znamená? Zadajte do vyhľadávania svoje meno a zistite, čo sa objaví na prvej stránke. Ak je tam niečo problematické, naučte sa to napraviť.
Môžete si zriadiť vlastnú stránku, ktorá sa objaví na prvom mieste, ale sledujte aj obsah na svojich profiloch na sociálnych sieťach. Ak je tam niečo (fotky, videá), ktoré by váš potenciálny zamestnávateľ nemal vidieť, uistite sa, že sú tieto informácie úplne súkromné.
Zdroj: mashable.com