Koniec uprostred

Koniec školského roka v strede kalendárneho roka vie s niektorými zamávať. Ani fakt, že za dverami sú dvojmesačné letné prázdniny nepomáha. Učiteľom. Niektorým. Zato omladina v podstate o ničom inom nehovorí už od septembra. Dočkali sa ;-)

30.06.2023

Goodbye party for Saylar

Saylar, naša americká lektorka, tu s nami bola celý školský rok. Zbehlo to neuveriteľne rýchlo. Zažili sme s ňou množstvo fantastických chvíľ a v neposlednom rade všetci do jedného zlepšili naše anglické verbálne zručnosti. Saylar, a huge thank You! ;-)

28.06.2023

Futbalové osvieženie

Nová tradícia medzitriedneho turnaja vo futbale započatá jest. Lúčiť sa v tomto štýle so školským rokom je osviežujúca zmena. Svoje rýchle a šikovné nôžky predviedli hlavne tretiaci. Odnášajú si zlato a do roka a do dňa vyzývajú trúfalých na odvetu :-D

27.06.2023

Kvalitné prostredie?

So zámerom prehĺbiť vedomosti o praktickú činnosť zameranú na monitoring a analýzu vôd, pôd, ovzdušia bádateľskými metódami sme sa zapojili do projektu Výnimočné školy s názvom Žijeme v kvalitnom prostredí? podporeného Nadáciou ZSE.

23.06.2023

Keď žaby prinášajú šťastie

V rámci aktivity organizovanej Úradom vlády SR s názvom Jarný RoadTrip 2023 druháci Adam Durec, Mike Ďatko a prvák Tomáš Genčúr vytvorili videodokumentáciu o projekte Žabia cesta. Vybojovali si tak prvé miesto a s ním elektroniku pre seba i školu.

23.06.2023

Filantropickí upíri

Naši sepťáci spolu so skúsenými darcami krvi navštívili transfúziologické oddelenie levočskej nemocnice. Cieľom stretnutia organizovaného Knižnicou Jána Henkela v Levoči bolo priblíženie dôležitosti darcovstva, odovzdanie skúseností a posmelenie nesmelých.

22.06.2023

V knižnici pre nevidiacich

Prímani a sekunďáci si to namierili do jedinečnej inštitúcie sídliacej práve v našom meste. Slovenská knižnica pre nevidiacich im prostredníctvom jej zamestnancov poodhaľovala všetky svoje zákutia a kuriozity. Donútili ich na chvíľu pozrieť sa na svet z inej perspektívy.

14.06.2023

Šamorínske čriepky

Celoslovenské kolo v atletike sa konalo v olympijskom tréningovom centre v Šamoríne. Naši atléti nezískali napokon žiadne umiestnenie, ale možnosť zmerať si sily s najlepšími a stretnúť sa s futbalovou reprezentáciou, to sa vryje do sivej mozgovej :-)

13.06.2023

"Treš fešn" či "ot kutír"?

Móda budúcnosti? Či slepá ulička haute couture? Každopádne vzdušné... a "nejčrfrendľi"... Ideálne do sveta gniaveného klimatickou krízou. Ikonický módny kúsok spod kreatívnych rúk návrhárky Diany predvádza na fotografii model Maroš :-D

31.05.-09.06.2023

Levočskí Messiovia

V okresnom kole vo futbale základných škôl a osemročných gymnázií v Spišskom Podhradí si naši Messiovia, Neymarovia, Ronaldovia a Mbappéovia vybojovali druhé miesto. Súperi im nič nedarovali. V urputnom boji utrpeli aj pár šrámov. Skvelý výkon ;-)

08.06.2023

Džavotajúci školský dvor

Deň detí sme slávili opäť v športovom. Malí aj veľkí si zmerali sily v rôznych disciplínach. Vyhrať však môže len jeden a aj tentokrát to boli argonauti a amazonky z II.A (minuloroční víťazi). Putovný pohár sa tak bude ešte chvíľočku ohrievať na pôvodnom mieste :-)

01.06.2023

Nepoznaným krasom

Prváci a kvinťáci absolvovali trojdňové terénne cvičenie z botaniky a geológie v Slovenskom krase. Spoznali Zádielsku tiesňavu a jej okolie, Silickú planinu i Krásnohorskú jaskyňu. Načim z tohto dobrodružstva urobiť každoročnú tradíciu ;-)

29.-31.05.2023

Medzi košickými motýľmi

Boli ste už v Botanickej záhrade v Košiciach? Videli ste výstavu živých tropických motýľov? My už áno. Nemohli sme si nechať ujsť ani interaktívnu periodickú tabuľku prvkov na Ústave chemických vied PF UPJŠ a nakukli sme aj do laboratórií opáčiť prácu vedcov.

30.05.2023

Krajskí strieborní atléti

Nášmu tímu zdatných atlétov v zložení Jakub, Adam, Radko, Maroš, Šimon a Filip z kvarty a tercie sa už trbliecu na hrudiach strieborné medaile z krajského kola v atletike. Blahoželáme zároveň k postupu na celoštátne finále do Šamorína ;-)

30.05.2023

Európsky deň susedov

V rámci Európskeho dňa susedov sme všetkých našich susedov susedsky pozdravili, koláčikom obdarili a usúdili, že v príjemnej komunite sa usadili. Veríme, že to bolo obojstranné. Tejto príjemnej úlohy sa bravúrne zhostili naši študenti.

29.05.2023

Posledná fotografia

Definitívna bodka. Osem, resp. štyri roky sa pohybovali medzi múrmi našej vzdelávacej pevnosti. Dnes tu boli naposledy. Prevziať oktávanské, resp. štvrtácke a maturitné vysvedčenia. Všetko dobré, vrchovato naplnený súkromný i profesijný život ;-)

26.05.2023

Atletická smotánka

V tohtoročnom okresnom kole atletiky zahviezdil spomedzi chlapčenských družstiev náš výberový tím v zložení Solak, Lafko, Kellner, Molčan, Jakubek a Mišek z kvarty a tercie. Prebojovali sa až na zlatý stupienok k čomu im srdečne blahoželáme ;-)

24.05.2023

Žiactvo z Litomyšlu

Nedávno sme si v rámci nášho partnerstva s českým mestom Litomyšl navzájom "vymenili" učiteľov. Tentokrát prišli na rad žiaci. Spoznávali Levoču a okolie, do Slovenského raja sa vybrali i priateľský turnaj vo futbale a volejbale sme si naordinovali.

21.-23.05.2023

U Hronského a Kmeťa

Spolu so sekunďákmi a tercianmi sme sa tradične vybrali navštíviť Dom Jozefa Cígera Hronského i Múzeum Adreja Kmeťa v Martine. V rámci literárno-historickej exkurzie tak žiaci bližšie spoznali život a tvorbu oboch osobností slovenskej literatúry a múzejníctva.

18.05.2023

Na besede okolo sveta

Na pôde knižnice Jána Henkela v Levoči sa konala ďalšia v rade besied, na ktorú sme boli pozvaní a oplatilo sa. Cestovateľ Peter Hoferek rozrozprával svoje vtipné zážitky z cesty okolo sveta, ktorú absolvoval stopom len s jedným batohom na pleciach.

16.05.2023

Adieu, ďalšia várka!

Slávnostne sme sa rozlúčili so štvrtákmi a oktavánmi, aby sme sa o týždeň stretli s maturantmi. Držíme im palce, aby zelená aj po ústnej maturitnej skúške pre nich ostala farbou nádeje a nie trpkou spomienkou na premárnené čosi z minulosti ;-)

12.05.2023

Posledný školácky tanec

Sepťáci aulu načačali, aby štvrtákom a oktavanom adieu povedali. Tanečným krokom v sentimentálnom opare, prirodzene. Bolo že to vravy, smiechu. Patrične im, reku. Kiežby aj na mature dali ladné pohyby pre vlastnú "future"... Nech im dopomáha, och :-D

11.05.2023

Gympľárska slávica

V okresnom kole súťaže v interpretácii ľudových piesní Slávik Slovenska v kategórii III našu školu reprezentovala Laura Šuňavská z kvarty a to úspešne. Porota jej spomedzi ďalších krojovaných so zlatom v hrdle prisúdila tretie miesto. Blahoželáme ;-)

11.05.2023

Prelietavá sieťohra

Najbližší rok bude zlatý pokál oslepovať vstúpivších na tretiacke a sepťácke teritórium. Toť víťazi medzitriedneho volejbalového pokonania, créme de la créme našej secesnej krásky. Porazení majú takto o rok znovu šancu... Načim začať trénovať :-)

09.05.2023

Naše amazonky v Litomyšli

V rámci 25. výročia podpisu Deklarácie o vzájomnej pomoci medzi Levočou a jej partnerskými mestami sa konal aj volejbalový turnaj žiačok v českom meste Litomyšl. Farby nášho gymnázia hájili prváčky, kvinťáčky i septimanky pod vedením nášho pána riaditeľa.

28.-30.04.2023

Celoštátna exibícia biohláv

Na prvých troch miestach sme sa síce neumiestnili, ale Katka Kellnerová a Ally Vadrová našu školu a pedagógov, ktorí ich pripravovali, ani v najmenšom nezahanbili, ba práve naopak. Sú úspešné riešiteľky na celoslovenskom kole biologickej olympiády.

21.-23.04.2023

Pohár predsedu kraja

Z basketbalového turnaja o pohár predsedu Prešovského samosprávneho kraja, v ktorom zápasilo 9 družstiev, tím reprezentujúci okres Levoča a Kežmarok vybojoval 2. miesto. Okresné farby v ľútom boji hájil aj náš telocvikársky tandem. Blahoželáme ;-)

22.04.2023

Deň narcisov a súnaležitosti

Každoročne sa aj naši žiaci, či už ako dobrovoľníci na chodbách školy a v uliciach Levoče, alebo ako štedrí darcovia, zapájajú do verejnej zbierky Ligy proti rakovine počas Dňa narcisov. Ďakujeme, že vidíte život aj z inej strany. Veľká vďaka za štedrú pomoc ;-)

20.04.2023

Návšteva z Litomyšlu

V rámci započatého partnerstva medzi naším gymnáziom a Gymnáziom Aloise Jiráska v Litomyšli sme si vymenili na pár dní učiteľov. S českými kolegyňami k nám však nezavítala len ich telesná schránka, lež i know-how, ktorým sme sa vzájomne častovali ;-)

16.-19.04.2023

Podkošoví virtuózi

Z krajského kola basketbalového turnaja v Sabinove si naši podkošoví virtuózi priniesli bronz. Spomedzi nadupaných deviatich tímov, ktorí našim nezostali nič dlžní a trápili ich do poslednej minúty, vybojovali tretie miesto, za čo im patrí veľká chvála. Blahoželáme ;-)

18.04.2023

Poveľkonočná oblievačka

Síce bol štvrtok, no keď ide o pánske huncútstva, tri dni hore-dole... čo tam po tom. Urobili sme si vlastný veľkonočný "pondelok". Prečo sa pred Saylar, našou americkou lektorkou, nepredviesť a nepočastovať ju našimi omladzovacími veľkonočnými zvykmi?

13.04.2023

Ešte raz o Hamletovi

Po odohranom predstavení Hamlet z pera anglického dramatika a básnika Williama Shakespeara v podaní divadla Kontra sa študentom zažiadalo diskusie. Plejádu nezodpovedaných otázok im prišiel v rámci hodiny literatúry objasniť herec Peter Čižmár.

13.04.2023

Join the Army po slovensky

Okrídlené "Join the Army" naživo. Študenti III.A a septimy sa mali možnosť oboznámiť s ozbrojenými silami SR. Ústami ich vyslaného zástupcu. Dozvedeli sa, čo je ich poslaním, kde pôsobia a aké podmienky je nutné splniť, aby sa k nim ktokoľvek mohol pridať.

13.04.2023

Najbasketbalisti v okrese

V okresnom basketbalovom turnaji žiakov 2. stupňa základných škôl a osemročných gymnázií zvíťazili bodrí bojovníci z našej vzdelávacej pevnosti. Zlaté pokále sa už tlačia na poličkách s ostatnými kovmi a pristane im to tam. Držíme palce na krajskom kolbišti ;-)

13.04.2023

Traja o studenej vojne

Kým minulý rok to bolo o brodení sa zákopmi druhej svetovej, toho roku okúsili moc jadrových hlavíc studenej vojny. Okupácia 4. miesta spomedzi 17 tímov na krajskom kole československej dejepisnej súťaže jest geopolitickým dôsledkom ich vyčíňania.

05.04.2023

Hamlet divadla Kontra

Hamlet z pera svetoznámeho anglického dramatika a básnika Williama Shakespeara v podaní divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi v priestoroch auly nášho gymnázia bol famóznym zážitkom. Ďakujeme a tlieskame bravúrnym výkonom oboch hercov.

05.04.2023

Rovno do Kubína

V okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína sa zaskvela Kornélia Kopaničáková z prímy. Z Mestského divadla v Levoči odchádzala ovenčená zlatom. Ani Adriana Neupauerová z II.A nezostala svojmu nadaniu nič dlžná. Striebrom ho učičíkala.

04.04.2023

Košíkoví odhodlanci

Na krajskom kole turnaja stredných škôl v badmintone pod Tatrami to naši šiesti odhodlanci "dokošíkovali" po 5. a 6. miesto. Bol to pionierský počin vzhľadom na našu nulovú históriu v tejto športovej disciplíne, avšak o to zapálenejší. Blahoželáme ;-)

04.04.2023

Basketbaloví argonauti

Z okresného kola stredných škôl v basketbale v strach naháňajúcej konkurencii obrov a obrýň nebotyčných výšok chniapajúcich po košoch si naši argonauti priniesli zlato a amazonky striebro. Blahoželáme a držíme palce na krajskom kolbišti ;-)

03.04.2023

Proti zubnému kazu

Ako vzniká zubný kaz a prečo? Ako mu predchádzať? Ako si správne čistiť zuby a ako vlastne správne jesť? Prišiel nám erudovane vysvetliť a názorne predviesť náš absolvent Štefan Mustakov, toho času stomatológ v Brne vyštudivší Masarykovu univerzitu.

31.03.2023

Páni chemici z kvarty

Chlapci z kvarty, Lukáš Novák, Tobias Marčišák, Radoslav Kellner a Lukáš Solák, hájili naše farby na chemickej olympiáde, kde boli všetci úspešní, najviac sa však blysol Lukáš Novák, ktorý svojimi vedomosťami a schopnosťami v laboratóriu získal 2. miesto.

30.03.2023

Jeden deň naruby

Dnes bol svet naruby. Na chvíľu sa žiaci stali učiteľmi... V súvislosti s Dňom učiteľov skrsla v niektorých hlavách táto kacírska myšlienka vedením napokon odobrená. A ani to nebolelo, ba práve naopak. Veľmi inšpiratívne inšpirujúcno inšpirujúc ;-)

29.03.2023

Komenského deň

V pôvodnom habitate pomaly vymierajúci druh, ohrozovaný rozličnými škodcami rezistentnými voči známym látkam... učitelia. Čím bude nahradená táto uprázdnená nika v potravinovom reťazci...? Dovtedy vďaka za milé slová a trochu pozemskej flóry ;-)

28.03.2023

Biblia pre pokročilých

Témou tohtoročnej biblickej olympiády boli knihy: Judita, Ester, Nehemiáš a 1. Petrov list. Tím v zložení Dária Repaská (I.A), Katarína Kellnerová (Sexta A) a Adriana Neupauerová (II.A) získal 1. miesto. Držíme palce v diecézneho kole na Spišskej Kapitule ;-)

28.03.2023

RoadTrip Úradu vlády SR

V rámci aktivity organizovanej Úradom vlády SR s názvom Jarný RoadTrip 2023 sa študenti oboznámili s problematikou financovania rozličných projektov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, obzvlášť s príkladmi dobrej praxe z nášho regiónu.

24.03.2023

Uvažuješ o práci v IT?

Ako reálne vyzerá práca v IT, čo konkrétne robí CRM developer a čo tester, ako vyzerá vývoj softvéru, alebo pohovor a vzdelávanie potrebné pre prácu v tomto sektore a mnoho iného sme sa dozvedeli od Ladislava Wagnera a Tomáša Zajaca z firmy VISMA.

23.03.2023

CSI: expertný tím Levoča

Krajské kolo biologickej olympiády ovládol náš CSI tím. Ally Vandrová z oktávy 1. miesto, Katka Kellnerová zo sexty 2. miesto, Lukáš Novák z kvarty 4. miesto, Damián Repaský z 2.A 7. miesto, Karolína Jurčová z oktávy 9. miesto. Držíme palce v Bratislave ;-)

22.03.2023

Ponožková výzva

Pri príležitosti svetového dňa Downovho syndrómu zorganizovala Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku, ktorá tu pôsobí už 30 rokov, ponožkovú výzvu, do ktorej sa zapojili opäť aj žiaci a učitelia našej školy. A neobmedzovali sme sa len na ponožky... ;-)

21.03.2023

Hádzanárski pionieri

V krajskom kole turnaja stredných škôl v hádzanej, ktorý sa konal v pondelok 20. marca v Prešove, sa naši odhodlaní pionieri na neprebádanom území medzi nemenej nabudenými súpermi umiestnili na treťom mieste. Blahoželáme k striebru ;-)

20.03.2022

Maturita z agroturistiky

Po tohtoročnej maturite jedna celá generácia už nikdy z hlavy nedostane slovo agroturistika... Namojveru asi začnú aj ekofarmičky ako huby po daždi naprieč celým Slovenskom vyrastať. Aj takýto "impact" môže mať jedna skúška z (ej, veruže pre mnohých) cudzieho jazyka :-D

14.-16.03.2023

Kvalitné prostredie?

Nadácia ZSE podporila finančne realizáciu projektu s názvom Žijeme v kvalitnom prostredí?, v rámci ktorého budeme skúmať vzduch, vodu a pôdu z kvalitatívneho i kvantitatívneho hľadiska a to aj vďaka kvalitným meračom, ktoré sme tak mohli zakúpiť. Ďakujeme.

02.03.2023

Planet Lover o klíme

Vedeli ste, že za každý druhý nádych vďačíme oceánu a zároveň oceán pohlcuje najviac CO2? Aj to sme sa dozvedeli na dnešnej interaktívnej prednáške Alexandry Madrovej, zakladateľky organizácie Planet Lover. Témou prednášky bola Klíma.

23.02.2023

Strašidelné povesti

Alexander Gerbery priblížil našim študentom zaujímavý žáner mestských povestí. Porozprával im o ich histórii, o tom, ako sa postupom času menili, i o ich novodobých podobách. Zároveň im predstavil aj svoju knihu Strašidelné mestské legendy viažúce sa na Levoču.

08.02.2023

Legorobotici v akcii

Naši robotici sa zúčastnili na okresnom kole súťaže First Lego League. Spomedzi šiestich tímov si odniesli ocenenie Breaktought award udeľované za kvalitný dizajn robota. Síce nepostúpili, ale zo súťaže v Poprade si odnášajú množstvo cenných skúseností.

25.01.2023

Valentínske plesanie

Aula sa po čase opäť raz rozozvučala i jej povestná podlaha “rozvibrovala”. Nejedny črievice zodraté a tých zasrdiečkovaných kukučov, ajajáááj... Ani došlí rodičia našich ratolestí neodolali :-D Valentínsky ples je za nami, no už teraz sa tešíme na ďalší :-)

17.02.2023

Deň plný sŕdc a srdiečok

Plná škola lásky, amorikov, samé ňu-ňu-ňu a cmuky-cmuk, ružová a červená všade kam sa pozrieš, srdiečka pre srdiečka od srdiečka... Rozdávali sa ružičky, zamilované odkazy a koláčiky. Prosto svätý Valentín, sviatok všetkých "buchnutých" B-)

14.02.2023

Kvarťanský bioexpert

Na Valentína sa konalo okresné kolo teoreticko-praktickej biologickej olympiády v kategórii C, kde súťažili naši šikovníci z kvarty Lukáš Novák a Nataša Hockicková a to veľmi úspešne. Totiž Lukáš získal prvé miesto a postup na krajské kolo, k čomu mu blahoželáme ;-)

14.02.2023

Bránky, body, sekundy

Po mnohých rokoch sa na gymnaziálnej pôjde konal hádzanársky turnaj stredných škôl. V okresnom kole tejto súťaže si naši zo začiatku neistí bojovníci napokon odniesli zlaté a amazonky strieborné medaily. Blahoželáme ;-)

03.02.2023

Deň otvorených dverí

Naši učitelia vytiahli z talóna a predviedli záujemcom o štúdium niekoľko aktivít, ktorými sa snažia v rámci bežného školského roka naliať vedomosti do makovičiek a vtlačiť schopnosti do ručičiek všetkých učeniachtivých. A naši žiaci im v tom zručne asistovali.

02.02.2023

Šalianska Karolína

Karolína Kellnerová dnes v okresnom kole súťaže Šaliansky Maťko obsadila tretie miesto. Predviedla svoje umenie prednesu slovenských povestí tak autenticky, že prítomní, hoc sediac v bežnej škole, pocítili na okamih chlad kamenných múrov stredovekého hradu :-)

01.02.2023

Anglickí top spíkeri

Na okresnom kole anglickej olympiády v stredoškolských kategóriách 2A a 2B Martina z kvinty a Martin z III.A prevalcovali súperov a nenechali nikoho na pochybách o ich spíkerských schopnostiach. Blahoželáme obom k 1. miestu a držíme palce na krajskom kole ;-)

19.01.2023

Slnečná sústava "in ingľiš"

Na hodine anglického jazyka sa sekunďáci potulovali našou slnečnou sústavou. Okrem precíznych zručností a kreativity bravúrne predviedli aj svoje komunikačno-prezentačné schopnosti. Ako inak, vycizelovanou gramatikou s prebohatou slovnou zásobou :-)

18.01.2023

V zasneženom horskom raji

Po piatich dňoch a štyroch nociach radovánok v zasneženom raji (hoc prvý deň to vzhľadom na počasie vyzeralo skôr na turistický než na lyžiarsky kurz...) Bachledovej doliny s vyberanou spoločnosťou sa nikomu späť do našej vzdelávacej pevnosti ej veru nechce :-(

09.-13.01.2023

Vianočná akadémia

Vábivá atmosféra najkrajších sviatkov roka u nás vládla celý december a vyvrcholila vianočnou akadémiou. Dúfame, že ste si všetci tento úžasný večer u nás vychutnali a želáme Vám, aby ste ono "vianočné nastavenie" mali nielen na Vianoce, ale po celý rok ;-)

21.12.2022

Basketbalové pokonanie

Každoročný medzitriedny predvianočný basketbalový turnaj nenechal nikoho na pochybách o pohybovom a taktickom nadaní našich žiakov. Víťazom však môže byť len jeden a tentokrát sa fortuna usmiala na nájazdníkov zo IV.A a amazonky z II.A.

16.12.2022

Leadership z Prešova

Ako sa posledné roky mení predstava o ideálnom lídrovi? Čo funguje vo vedení ľudí z generácií X, generácie Y a generácie Z či Alfa? Odpovede aj na tieto otázky hľadali naši zástupcovia študentského parlamentu na konferencii pre školské parlamenty v Prešove.

15.12.2022

Stolnotenisoví mágovia

Ajhľa, striebrom ovenčené trio stolnotenisových mágov! Takto vysmiatí nám došli z okresného turnaja v Spišskom Podhradí. Adam a Dominik z kvarty a Matej z tercie sa nenechali zahanbiť pred konkurenciou a podali chvályhodný výkon. Blahoželáme ;-)

14.12.2022

Florbaloví zlatí majstri

Atmosféra hustla. Dusno upchávalo pľúca. Bijacovskí barbari sa so súpermi nepárali. Napokon však vyhral um a nie surová sila. Blahoželáme našim bohatierom k 1. miestu vo florbalovom turnaji stredných škôl levočského okresu a držíme palce v krajskom kole.

13.12.2022

"Gympľarsky" stromček

Kreatívne výtvory nášho drobizgu, v pote tváre zmajstrované, našli svoje opodstatnenie na levočskom Vianocami nasýtenom námestí... Vianočný stromček v našich "farbách" môžete zočiť pri fontáne dobročinnosti. Príďte sa pokochať ;-)

12.12.2022

Tímbilding na vrchu

Takmer všetko osadenstvo našej vzdelávacej pevnosti, tentokrát bez detisiek, lebo tímbilding, si vyliezlo na kopec, na riadny kopec, Kasprov vrch nad Zakopaným v Poľsku. Že prečo? Lebo úžasné výhľady a rozprávková atmosféra :-)

09.12.2022

O angličtine v knižnici

V Knižnici Jána Henkela sme sa zúčastnili mimoriadne zaujímavej a inšpiratívnej besedy s našou bývalou učiteľkou angličtiny, úspešnou lektorkou a dodnes učiteľkou, energiou nabitou osobnosťou, Mgr. Evou Chalupeckou. Ďakujeme za toto stretnutie.

08.12.2022

Mikulášske bowle

To aula maxima, kde všetko, malé i veľké zhromaždené, krája, mieša, zdobí a pije, pije, pijééé... Porota, degustátori zbehlí, rozhodla, že to v Sekunde A najlepšie mikulášske bowle! A tak odchádza svätec prvý raz od nás divne, obdarený viac než obdaruvší, očividne ;-)

06.12.2022

Stromček plný svetielok

Vianoce sa blížia míľovými krokmi a bez vianočného stromčeka si ich v našej secesnej kráske nemožno predstaviť. Nadýchajte sa spolu s nami vône čerstvého ihličia a nechajte sa oslepiť žiarou vianočných svetielok... Mnohých svetielok... Veľa...

05.12.2022

Veľa lásky v škatuli

Aj tohto roku sme sa zapojili do predvianočnej iniciatívy Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Žiaci a učitelia priniesli škatule všakovakých tvarov a vzorov naplnené množstvom maličkostí, ktoré na Vianoce zaiste potešia seniorov po celom Slovensku.

05.12.2022

V boji proti vírusu HIV

1. decembra je Svetový deň boja proti AIDS, aj preto sme si na hodine geografie s prímanmi posvietili na choroby sužujúce obyvateľstvo subsaharskej Afriky ako AIDS, ebola a malária. Žiaci zároveň predviedli svoje zručnosti v tímovej spolupráci a prezentovaní.

01.12.2022

Vianočné ozdoby

A tak sa stalo, že sú tu zase raz Vianoce a spolu s ostatnými školami sme sa zapojili do výzvy organizovanej mestom Levoča na výzdobu vianočného stromčeka na námestí. A tak čo malo šikovné ruky maľovalo, čo grambľavé to obsmŕdalo... :-D

30.11.2022

Das Beste vom Besten

Školské kolo olympiády v nemeckom jazyku má svojich víťazov. V kategórii 2A sa na prvých dvoch miestach umiestnili Tímea Tomalská z 2.A a Martina Strážiková z kvinty. V kategórii 2B Karolína Jurčová a Kristína Lafková z oktávy. Blahoželáme ;-)

28.11.2022

Greetings from London

Týždeň v Londýne? Nie zlé... ;-) Len škoda, že to tak rýchlo zbehlo a už sme znovu vybaľovali :-( Kiežby možnosť "spíkovať" s "nejtifspíkermi" bola hneď "za rohom". Milión zážitkov bude našťastie ešte nejaký ten čas doznievať a niektoré nikdy nevyprchajú :-)

15.-21.11.2022

Burger v školskej jedálni

Prídavné meno "zdravý" by sme pred fastfúdovým postrachom menom hamburger nehľadali... A predsa. Odborníci z bidfood.sk osadenstvu školskej jedálne i jej konzumentom dokázali, že burger môže byť nielen chutnou, ale aj zdravou dobrotou.

16.11.2022

Halloween purkpárty

Upíri z prímy a zombíci zo sekundy ovládli našu vzdelávaciu pevnosť a na jednu noc ju premenili na strašidelný zámok plný nástrah a všakovakých záhad... Všetky naturalizované strašidlá si tak aspoň raz v roku mohli dať šlofíka :-D

11.11.2022

Vyludzujúc dejiny

Ak súčasná hudba o nás mnohé napovedá, prečo sa potom podľa rovnakej premisy nepozrieť do hláv ľudí končiacej renesancie a prebíjajúceho sa baroka? Ako lepšie dostať dejiny novoveku pod hrošiu kožu žiakov? Aj vďaka Le nuove musiche.

08.11.2022

Kvapka darovanej krvi

Aj naši študenti sa dnes pridali k dobrovoľným darcom krvi v levočskej nemocnici. Na transfúziologickom oddelení tak posilnili rady ostatných odvážlivcov, ktorým nie sú životy iných ľahostajné. Za to im všetkým patrí veľká vďaka!  

07.11.2022

Kvarťanské lakocinky, s.r.o.

Pripraviť catering na konferenciu alebo na občianku v kvarte nie je to isté. Od nápadu, cez nákup až po výrobu lakociniek si žiaci reálne "ohmatali", že vstupy a výstupy výroby sú alfou a omegou efektívneho fungovania každej firmy i domácnosti. Dobrú chuť ;-)

21.10.2022

Ružový október proti nádorom

Október sa nesie v ružovej farbe, ktorá symbolizuje dôležitosť prevencie proti nádorovému ochoreniu prsníka. Preto sme na hodine biológie spolu s tretiakmi zisťovali, čo môže byť príčinou a hľadali sme nositeľky mutácie kľúčového génu. P.S. Prevencia je najlepší liek.

19.10.2022

Nová várka "farmárov"

Pohrabano, pokarmeno i podojeno... Noví "sezónni" pracovníci na našej veľkofarme absolvovali skúšky obstojne. Tešíme sa, lebo schopných zamestnancov je dnes ako šafranu. Uvidíme, či im um, sila a zmysel pre spoluprácu vydržia celých osem rokov. Veľa šťastia!

14.10.2022

Ľadový Ötzi po anglicky

Keď turisti v roku 1991 vysoko v Alpách našli mŕtvolu muža v snehu, nemohli tušiť, čo za objav sa im podaril. Ľadový muž Ötzi z chalkolitu je dnes už známy na celom svete a učia sa o ňom žiaci nielen na hodinách dejepisu, ale i naši malí angličtinári z tercie.

06.10.2022

Malí mozgu výskumníci

Tento rok bol v rámci Európskej noci výskumníkov aj Poprad miestom prehliadky vedy a výskumu. Žiaci tercie a kvarty aktívne vyskúšali ich zákutia cez rýchle pokusy. Pomyselnou čerešničkou bola analýza vlastného mozgu či prednáška o forenznej chémii.

30.09.2022

Slovenským rajom

K 16. ročníku Európskej noci výskumníkov sa pripojilo aj Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, kam sme sa vybrali v rámci geografického seminára. Enviromentalista Matej Pisarčík hovoril o udržateľnosti a ochrane klímy či vzácnom biotope Slovenského raja.

30.09.2022

Zbierka Biela pastelka

Každoročne sa dobrovoľníci z radov našich študentov zapájajú do zbierky Biela pastelka. Brázdili najprv chodby a triedy gymnázia. Napokon sa vrhli do ulíc. Darcom z radov obyvateľov našej secesnej krásky i všetkým ostatným veľmi pekne ďakujeme.

23.09.2022

Európsky deň jazykov

Rád spíkuješ, šprechuješ či gaváriš? Alebo len ľúbozvučne oné...? Tak by si si prišiel na svoje počas Európskeho dňa jazykov v aule nášho gymnázia. Rozmanité úlohy, pochúťky zo všetkých končín, ba aj karaoke bolo, i na ľudovú nôtu sa krepčilo :-)

23.09.2022

U Rúfusa a Kráľa

Po covidom vynútenej prestávke sme sa vrátili k tradícii literárnych exkurzií. Boli sme s kvarťákmi, oktavanmi a štvrtákmi na návšteve v Závažnej Porube u Milana Rúfusa a v Liptovskom Mikuláši v Múzeu Janka Kráľa, kde medzitým pribudla aj tzv. Šatňa legiend.

21.09.2022

Slávnostne ocenené

Blahoželáme úspešným absolventkám programu Duke of Edinburgh k zaslúženému oceneniu, ktoré si boli prevziať na slávnostnej ceremónii v Prešove. Za ostatný rok niekoľkokrát vystúpili zo svojej komfortnej zóny a pridali sa tak k tisícom študentov naprieč Európou.

20.09.2022

Pomaľované tváre

Všetci novopríchodzí vzdelaniachtiví už tradične prechádzajú tortúrou zvanou imatrikulácia. Predchádza tomu "maľovaná selanka", keď tretiaci prvákov a prímanov doriadia tak, že ich ani vlastná mater nespozná... :-D

12.09.2022

Nepriama turistická úmera

Prekráčali sme toho počas turistického kurzu v skutku dosť, no kým kilometre pribúdali, účastníci ubúdali... Na Popradské pleso v prvý deň došlo 40 kusov, na Hrebienku nás bolo už len 26 a na tretí deň v tôňach a hájoch levočských 11 zocelených :-D

07.-09.09.2022

Po žabích cestách

Kým na rodnú hrudu doľahne pľušť jesenná, vybrali sme sa vrámci braného cvičenia ešte rýchlo nachytať bronz na Žabiu cestu tu za humnami. Bolo že to kvákania, že ešte, ešte, tak reku lezte a čvachtajte sa do sýta, bo o chvíľu v škole už len "tma" :-D

07.09.2022

Chytení v osídlach

Každého nového obyvateľa našej vzdelávacej pevnosti najprv pekne jej zákutiami povodíme a až potom to naňho "vybalíme", keď už mágia miesta zariadi, že sa mu každý podriadi... Novozačarovaným prajeme pohodové štyri roky plné zážitkov a silných priateľstiev ;-)

06.09.2022

Nová prímanska várka

Nová várka prímanov sa vydala na osemročnú púť za vzdelaním a ako pútnickú palicu si zvolili našu "secesnú krásku". Nech sa vám s ňou príjemne kráča! No ešte predtým patrí sa ju poriadne spoznať a preto im triedny učiteľ "otvoril" najprv niekoľko dvier ;-)

06.09.2022

Ďalší školský začiatok

Po dvoch mesiacoch letných prázdnin, tak ako mnohokrát predtým, opäť v laviciach... Boli by sme veľmi radi, keby sa aj v novom školskom roku u nás všetci cítili dobre a do školy chodili radi. Obzvlášť noví prímania a prváci, ktorých týmto srdečne vítame ;-)

05.09.2022

Kontakt

  • Gymnázium J. Francisciho-Rimavského, Kláštorská 37, Levoča
  • riaditeľ školy: 0534514255
    zástupkyňa riaditeľa: 0534512250
    sekretariát školy: 0534512252
    školská jedáleň: 0534512512

Informácie

Galéria