Bronz z Portugalska

Náš maturant Nikolaj Šutý spolu s trojicou ďalších študentov zo Slovenska získal bronz z medzinárodnej biologickej olympiády organizovanej online z Lisabonu. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa síl a rovnakého zanietenia počas vysokoškolského štúdia ;-)

23.07.2021

Koniec (m)učenia

Ako mnohokrát predtým, posledný júnový deň sa všetci v našej vzdelávacej pevnosti pekne vyčačajú, lebo sa vysvedčenia rozdávajú. Nebolo tomu ani tento pračudesný školský rok inakšie. Dúfajme, že i o 364 dní bude tomu tak, no bez "pračudesný"...

30.06.2021

Časopis Pod vežičkou

Kresby na stenách majú svoje príbehy, aj keď ich nikto nepozná, možno mám na srdci občas ryhy, a možno si maľujem do prázdna. Alexandra Fecková, kvarta A. Viac z študentskej tvorby nájdete v našom školskom časopise Pod vežičkou.

28.06.2021

Uložská cyklotúra

Reku, čo tak celodenná cyklotúra žiakov prímy A z Levoče do Ulože? Jej následky: opálené tváričky, vypotené kilečka, preľuftované pľúca... ale to najlepšie na konci dňa: Mĺkvo. V príme nieto čo povedať... Záver: vyexpedovať to zo školy častejšie :-D

25.06.2021

Mokré predpoludnie

Ešte predtým než sa z levočskej priehrady stane lukratívne rekreačne stredisko..., nostalgicky sme vychutnávali jej staré-dobré mamonom neinfikované benefity. Dúfajme, že žiaden z "benefitov" sa nevybral s nami aj domov... :-D

25.06.2021

Das Beste vom Besten

Minulý rok jej epidémia zhatila oslavu víťazstva. Víťazkou celoškolskej súťaže v nemeckom jazyku EULCHEN a zároveň celoškolskej súťaže z dejepisu SôVä je aj tento rok Martina Strážiková z tercie. Oslave tentokrát už nič nestojí v ceste. Blahoželáme ;-)

24.06.2021

Výdobytky civilizácie tógy

V rámci pravidelného dejepisno-anglického bloku, tentokrát venovaného každodennému životu v starovekom Ríme, si jeden zo študentských tímov zvolil dramatické stvárnenie fiktívnej antickej drámy. Len veľká škoda, že sme nezachytili aj zvukovú stopu :-(

16.06.2021

Mafiánska poprava?

Zavítal k nám Peter Šloser, bývalý vyšetrovateľ NAKA, autor krimi románu Mafiánska poprava? Naša omladina vykazovala po celú dobu debaty neklamné znaky záujmu, ba padali aj otázky. A že ich nebolo málo a od veci, ocenil aj náš hosť, ktorý obdaroval dvoch naj.

09.06.2021

Stredoveké mesto zhora

V oblakoch nad stredovekou Levočou... Na dejepise sa malí vedárori zaoberali stredovekými mestami. Ich vznikom, významom a urbanizmom. Prečo si jedno také nepozrieť z vtáčej perspektívy, keď sa len točitými schodmi stačí unúvať?

03.06.2021

Maturitné vysvedčenia

Maturita je údajne prvá vážna životná skúška... A keď sa len spriemerujú známky za ostatné gymnaziálne roky? Nič. Vo vesmíre naďalej "ticho". No na malej modrej planéte o 17 úsmevov viac (darmo rátate - traja si onen deň nechali újsť) :-)

31.05.2021

Geneticky modifikovaní

U prvákov boli na pretrase GMO. Šokoidné info, že aj u nás sa pestuje geneticky upravená kukurica, nenechala nikoho mozgové závity podaromnici vŕzgať. Takto vyhecovaní museli argumentovať za či proti GMO, čím podkúrili jednej z kľúčových mäkkých zručností...

17.05.2021

Organizmom s mikro-láskou

Kvinťáci v rámci dňa blokovej výučby predviedli tímového ducha par excellence... Tímy vedátorov z chemického laboratória posielali zistenia o svete mikroorganizmov a ich možného využitia v náš prospech priamo tímom marketérov, ktorí mali ohúriť investorov.

17.05.2021

Projektanti z Kláštorskej

Druháci a sexťáci reagovali na obchodno-verejnú súťaž na vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavbu budovy na Kláštorskej ulici. Kreslili vrstevnice, pôdorysy, bokorysy, 3D modely. Naši projektanti svoje návrhy napokon odprezentovali anglicky.

17.05.2021

Pád Berlínskeho múru

Na Studenú vojnu a Železnú oponu sa tretiaci pozreli z inej ako československej perspektívy. V rámci dejepisno-nemeckého bloku mali v hľadáčiku Berlínský múr a pre tohtoročné výročie jeho pádu pripravili pre nemecký google 3D doodles.

17.05.2021

Na Medvedí vrch

Zažiadalo sa čerstvého vzduchu a pohybu po polročnom domácom hlivení... Bolo že to vzdychov, vzlykov a hromženia, kým sme sa až na Medvedí vrch vydriapali. O medveďoch tam síce nechyrovali, zato krásnych výhľadov na rozdávanie jesto.

10.05.2021

Alexander v Indii 2.0

Alexander Macedónsky pred vyše 2300 rokmi nemohol svoj sen doviesť do zdarného konca... Tak sa mu prímania post mortem snažili pomôcť. "Abgrejdovali" jeho víziu na podmienky súčasnej Indie. I tlačovku k tomu spravili, ba Alexandra sťa politika vzkriesili :-) 

04.05.2021

Dedina vs. mesto

Po polročnom domácom "nútenom" exile si v rámci adaptačného týždňa v škole sekunďania vyskúšali blokovú výučbu. Prepojením občianskej náuky, telesnej výchovy, ruského a nemeckého jazyka porovnávali výhody a nevýhody života v meste a na vidieku.

04.05.2021

Učiaca záhrada na dvore

V tercii mali žiaci v rámci blokového vyučovania zostaviť projektový plán učiacej záhrady na školskom dvore a to s kompletným rozpočtom. Zrodili sa návrhy typu Kissing point, učebňa v altánku, ohnisko, workoutové ihrisko... No prosto kreativita šla na plné obrátky :-)

04.05.2021

Kým kohút nezaspieva

Kvarťania sa v rámci blokovej výučby ocitli v pivnici neznámeho mestečka na Slovensku po potlačení Slovenského národného povstania... Na základe divadelnej hry "pocítili" krutosti vojnovej doby, sužujúc sa uprostred večitej dilemy: násilie vs. ľudskosť.

04.05.2021

Vynášanie tabla odchádzivších

Dorazil veľký balík. Tablo našich (ne)maturantov. Neklamné znamenie blížiaceho sa konca... Konca štvorročného stredoškoslkého štúdia. Museli oželieť stužkovú, už menej maturitu, ale rozlúčka so školou a "venčenie" tabla? Tak to teda nie!

03.05.2021

Mladí vedátori na báze bio

V okresnom kole biologickej olympiády, v kategórii D, ktorá prebehla vo virtuálnom priestore, sa blysli Nataša Hockicková a Dominik Hriňák zo sekundy. Nataša nám máva z druhého stupienka so striebornou medailou na krku a Dominik zo 4. miesta. Blahoželáme ;-)

20.04.2021

Jeden z piatich najúspešnejších

Na celoslovenskom kole biologickej olympiády v kategórii A, ktorá sa tentokrát konala v online priestore, sa Nikolaj Šutý zo IV.A umiestnil na skvelom 5. mieste. Blahoželáme! A želáme veľa úspechov počas vysokoškolského štúdia ;-)

13.04.2021

Deň otvorených dverí

Pootvorili sme opäť raz dvere pre zvedavcov a potenciálnych záujemcov o štúdium na našej škole. Čo dvere, vráta. Ba bránu. Virtuálnu. Človek mieni, epidémia mení... Ak máte chuť nakuknúť dodatočne, kliknite na fotografiu. Aspoň malá ochutnávka :-)

24.02.2021

Mentoring učiteľa

V škole sa nevzdelávajú len žiaci, ale aj učitelia. Na to sa často zabúda, my nie a preto sme si pozvali odborníkov. Libuša Wienk z jazykovej školy Class a Camp Wonderland nám predviedla množstvo fínt. Prímania sa hodinami prespíkovali ako po masle :-)

08.-17.02.2021

Dejepisné vavríny

Šimon Chmelík z príma vo virtuálnom ľútom boji turnaja, eufemisticky označovanom ako dejepisná olympiáda pre priľahký okres, vybojoval zlatom ovenčené 1. miesto. Ani spolubojovník Lukáš Novák zo sekundy nezaháľal. Pristál priamo na bronzovej méte.

11.02.2021

Vyučovanie zajtrajška?

Eins, zwei, drei, Mundschutz muss sein... Niektorí na monitore, iní priamo v jame levovej :-) I tak vyzerá vyučovanie po návrate maturantov počas pandémie do škôl. Trochu sme rozvírili nasadaný prach. Ten skutočný. Vedomostný sa víri tak online ako offline :-)

11.02.2021

Navrátivší maturanti

Epidémia nemá konca, no ministerstvo nariadilo a Rokfort plní... Okrem iných aj do lavíc navrátivší maturanti vajatali, no napokon dorazili. Bolo že to veru čudné, virtuálna socializácia je predsa len niečo iné ako reálny pach vzdelávajúcich sa tiel :-)

08.02.2021

Domáce laboratóriá

Sekunďáci si počas dištančného vyučovania overovali vedomosti z fyziky o hustote plynov a v rámci biológie a chémie skúmali kolobeh vody, kryštalizáciu, ba dokonca zostrojili i lávovú lampu. Kvarťankovia experimentovali s klíčením semien a alkoholovým kvasením. Doma.

11.01.-08.02.2021

Dištanční geografi

Na okresnom kole geografickej olympiády sa v kategórii E umiestnila Katka Kellnerová z kvarty A na 2. mieste a Šimon Chmelík z prímy A v kategórii F rovnako na 2. mieste. Obaja postupujú do krajského kola. Blahoželáme a silno držíme palce ;-)

05.02.2021

Ovenčení "dofáci"

Epidémia zhatila plány slávnostného častovania medzinárodnou cenou Vojvodu z Edinburgu (DofE). Tak sme si poradili po svojom. Najprv odovzdali zástupcovia projetku pre Slovensko cenu riaditeľovi, ten hlave projektu a ten absolventom. Hlavne sa nezhlukovať...

07.-16.10.2020

Učni Majstra Pavla

V rámci projektového vyučovania Múzeum budúcnosti sme sa boli pozrieť aj na tvorbu Pavla a malí "učni" dostali za úlohu vymyslieť oltár, ktorý by majster nadizajnoval, keby bol ich súčasníkom. A veru že môže odfukovať blahom - dielka boli viac ako nápadité.

14.10.2020

Múzeum budúcnosti

V rámci blokovej výučby na našich dejepiso-geograficko-literatúrno-anglicko-nemeckých hodinách sme v rámci projektu Múzeum budúcnosti porovnávali rôzne typy múzeí a hútali, ako také múzeum budúcnosti má vyzerať a ako (ne)ďaleko sme od tej predstavy.

07.-14.10.2020

Oxanin maľovaný les

Ak nemôže Oxana do hory, príde hora do školy... A tak došli lesníci a oceňovali. Oxana Gunárová z tercie A sa ešte minulý školský rok zapojila do súťaže vyhlásenej lesníkmi na podporu povedomia o prírode ani neúfajúc, že by práve ona získala zlatú vetvičku :-)

29.09.2020

Počúvajme príbehy ľudí

V celoslovenskej súťaži Cesty za poznaním minulosti si Dáša Gburová z tercie vybrala tému Počúvajme príbehy ľudí, ktorí vojnu zažili..., na ktorú napísala veľmi svojské rozprávanie o minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Jej práca bola ocenená porotou pekným 3. miestom.

22.09.2020

Angličtina so špagetami

Čo majú spoločné špagety, marshmallow a anglický jazyk? Na prvý pohľad nič... Na druhý možno Američanov a ich "medzinárodné" chute :-D Nám však, pri treťom prižmúrení očí, pomohli pochopiť princípy vzájomnej spolupráce a komunikácie v tíme.

18.09.2020

Biela pastelka v uliciach

Naši dobrovoľníci s bielymi pastelkami vyrazili do ulíc v rámci verejnej zbierky na pomoc nevidiacim a slabozrakým. Prispieť možno počas celého dňa aj pomocou SMS na číslo 820 s ľubovolným textom v hodnote 2€. Všetkým darcom ďakujeme :-)

18.09.2020

Rok s Unicornom

Prešovský kraj v spolupráci s IT firmou Unicorn Systems oceňovali. Jedným z troch najlepších žiakov projektu, ktorého sa zúčastnilo 28 súťažiacich v 6 tímoch, sa stal Michal Gally z III.A, ktorý spolu so Šimonom Gavulom za rok stvorili dielko hodné ocenenia. Blahoželáme ;-)

17.09.2020

Kondičná dvojhodinovka

Atléti z kvarty si počas ostatnej telesnej výchovy riadne ponaťahovalo kosti... Kondička za onlajn-mesiace utrpela vážne straty, preto hor sa na najbližší civilizovaný kopec. Pre dvojhodinovku ako stvorené. Aha, ako im to beží :-)

14.09.2020

Ruskinovským chodníkom

Hneď po týždni v laviciach sme si dali "voraz". Vyhnali sme takmer všetko živé pod sedemnásť Ruskinovským chodníkom na Zbojnícku lúku. Bolo že to prekysličených tváričiek... Bolo že to vzlykov, že oni radšej školu... Veď počkajte, až počkajte!

11.09.2020

Angličtina s rytiermi

Kráľ George III. sa spolu s manželkou kráľovnou Elinor rozhodli, že vydajú svojich 5 dcér. Usporiadali rytiersky turnaj, pričom víťaz každého súboja si vybral jednu z princezien. V ukrutných súbojoch tiekli potoky smiechu... Prirodzene in ingľiš ;-)

09.09.2020

Strieborná expedícia

Našich päť dobrodruhov sa vybralo na strastiplnú cestu Levočskými vrchmi... S vidinou získania ocenenia vojvodu z Edinburgu sa rozhodli podstúpiť tzv. striebornú expedíciu. Tri dni a dve noci sa pasovali s hôrnymi besmi, no najviac im dali zabrať tie vlastné...

04.-06.09.2020

Várka odhodlaných

Začiatok školského roka a ďalšia várka nepoučiteľných... A či oni tušia, že v našej vzdelávacej pevnosti leniví krochkáči nemajú na ružiach ustlané? Vedome sa rozhodli zasvätiť najbližšie štyri roky askéze a odriekaniu? Ak je to tak, nech ich teda sila sprevádza :-D

04.09.2020

Neprepočuteľné úsmevy

Prvý deň školy sa z prímy valil veselý smiech. To ju zaplnili noví vyštafírovaní prímankovia. Čaká ich u nás osem rokov neuveriteľnej premeny. Fyzickej a dúfajme, že aj vedomostnej. Prajeme im, aby ich po celú dobu sprevádzala nefalšovaná radosť z objavovaného ;-)

04.09.2020

Maškarný začiatok

Začiatok školského roka sa v dôsledku "hnusoby" hnusne rýchlo skončil :-( Žiadne obvyklé čoro-moro sa nekonalo. Namiesto toto "hra" kto sa skrýva za tou maskou... Jediní, ktorí dostali obvyklú dávku ožiarenia vyše storočnej patiny, boli nové posily z prímy a I.A.

02.09.2020

Kontakt

  • Gymnázium J. Francisciho-Rimavského, Kláštorská 37, Levoča
  • riaditeľ školy: 0534514255
    zástupkyňa riaditeľa: 0534512250
    sekretariát školy: 0534512252
    školská jedáleň: 0534512512

Informácie

Galéria