Pozdrav zo severu

Marko Havran z I.A nám zasiela pozdravy z reprezentačného sústredenia vo Švédsku. V ich stredisku trénujú aj najlepší švédski, nórski a českí reprezentanti, takže techniku lyžovania sa učí od svetovej špičky. Denne majú aj dva tréningy a na lyžiach tak zabehnú okolo 40-45 km.

11.11.2018

Svetielkujúce čudo

U nás žijeme vedou neustále, nielen počas celoslovenského podujatia Týždeň vedy a techniky. No práve ten sme využili, aby sme si viac posvietili na zákony optiky, odraz a lom svetla. Je to vec nevídaná... Všetkým sa postupne rozžiarili makovičky.

05. - 11.11.2018

Imatrikulácia prvákov

No čuduj sa svete, aj po 105. raz dorazil "tovar" najvyššej kvality a krutým skúškam nášho vojenského komanda z III.A odolal. Len bránica sa neubránila... Vítame nových prvákov medzi nami a želáme im veľa pevnej vôle na temných cestách slovenským vzdelávacím systémom!

26.10.2018

Imatrikulácia prímanov

Rady našich pilných študentov aj tento školský rok na osemročnom štúdiu posilnili nové ľudské zdroje... Náročné úlohy, ktoré im pripravilo osadenstvo III.A hravo zdolali, prísahu zložili aj sa riadne zabavili. Vitajte a nech sa vám darí!

26.10.2018

Streamovaný príbeh hudby

Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci s orchestrom Slovenského rozhlasu pripravili výnimočný vzdelávací projekt pre deti a mládež, Príbeh hudby. Streamovaný bol do viac ako 300 škôl na Slovensku. Ani my sme si takú príležitosť nenechali ujsť.

26.10.2018

Ping-pongové vavríny

Okresné kolo stredných škôl v stolnom tenise za nami a opäť ovenčení. Tentokrát sa nám na poličke bude ligotať striebro, vďaka dievčatám, aj bronz, ktorý vybojovali chlapci. Načim prirobiť police... Blahoželáme :-)

26.10.2018

Po stopách minulosti

Taká (ne)normálna hodina dejepisu... A kde je učiteľ? Nikomu nechýba :-) Ak je príprava precízna, zadanie jasné a zmysluplné. A čo sme sa teda naučili? Spolupracovať, plánovať, argumentovať, prezentovať a jednoducho tešiť sa z objavovaného.

25.10.2018

Čo ukrýva naša knižnica?

Ujo Gúgl nevie všetko a preto my informácie len negúglime. Kniha, ten pračudesný "tvor" v tichu a prítmi školskej knižnice vyčkávajúci, nám nie je úplne neznámy. Sem-tam ho vyvenčíme... Ideálne v októbri, mesiaci školských knižníc :-)

25.10.2018

Záložka spája školy

Cibrili sme si čitateľskú gramotnosť a pri interpretovaní prečítaných diel a pretavovaní do tvorby záložiek dali zabrať kreativite. Aj tento rok sme sa zapojili do projektu, ktorý výmenou vytvorených knižných záložiek spája školy, ich žiakov, ba ešte viac. Motivuje k čítaniu. 

25.10.2018

Futsalové pokonanie

Stredné školy okresu levočského v zastúpení chlapčenského pokolenia si opäť raz pomerali sily. Natíska sa preto otázka, čo majú spoločné dnešné okresné kolo stredných škôl vo futsale a naše "rýchlonôžky" v červenom? No predsa striebro... ;-)

24.10.2018

O jazyku s jazykovedcom

Beseda s jazykovedcom Ladislavom Bartkom k 100. výročiu vzniku Československej republiky preniesla študentov do turbulentných čias po prvej svetovej vojne a pútavým spôsobom objasnila úskalia ideológie čechoslovakizmu vo vzťahu k Slovákom a ich jazyku.

23.10.2018

Prešovského kraja deň

Pri príležitosti Dňa Prešovského kraja si v rámci hodín občianskej náuky starší žiaci pripravili prezentácie o geografických a historických reáliách našej "župy", o jej fungovaní... A či námaha nevyšla nazmar, hneď aj otestovali :-)

23.10.2018

Ako napísať dobrý projekt?

Druháci a zástupcovia študentskej rady sa zúčastnili prvého z cyklu workshopov, ktoré pripravilo Prešovské dobrovoľnícke centrum. Tí, ktorí by radi vzpružili miestnu komunitu s "rokfortským" epicentrom, dostali pomocnú ruku. A navidomoči ich nieto málo :-)

22.10.2018

Na pive o láske s vedou

Za Chémiu lásky 33%, za Chľast, opicu a molekuly 67% hlasujúcich... Takto pred týždňom sme na fcb spustili hlasovanie. A toto je výsledok. Prekvapil vôbec niekoho...? :-) Fundovane a s vtipom o oboch témach porozprával známy popularizátor chémie Peter Szolcsányi.

19.10.2018

Medzi dvoma hradmi

Mliečnou hmlou sme sa predrali, skaly preskákali, niekoľko brán a hradieb prekonali, príkrymi schodmi vyštverali až... sme sa ocitli v nebeských výšinách. Doslova. "Perepuča" III.A a maturantov potila nielen telesné tekutiny, ale i mozgové závity dostali zabrať.

10.10.2018

Gast aus Deutschland

Romana, Klasse I.A, hat ihren Cousin Piet Bruns eingeladen, damit er uns etwas über sich und Deutschland erzählt. Mit Studenten und Piet haben wir über den Tag der Deutschen Einheit diskutiert. Wir hatten viel Spaß und hoffentlich auch etwas Neues gelernt :-)

04.10.2018

"Cezšišpľacový" beh

Ticho húštin tunajšieho "Prátru" narušili fučiace tvory... To naša mlaď miestnych stredných škôl merala svoje sily v činnosti tak prirodzenej ako ľudstvo samo. Cezpoľný beh nechal zaskvieť aj naše chlapčenské a dievčenské družstvo. Napokon si spokojne voľkali ovenčení striebrom.

04.10.2018

So Živicou do Zaježovej

Z ďalekej Zaježovej v lone panenskej prírody pozdravujú naše druháčky :-) V rámci projektu Tajný život mesta II vytvorili quest, ktorý patril medzi tri víťazné v rámci celého Slovenska a za odmenu získali trojdňový pobyt na tomto jedinečnom mieste plnom inšpiratívnych ľudí.

26. - 28.09.2018

Výskumníci v nás

Mottom tohtoročnej Noci výskumníkov bolo Výskumníci v nás. Už tradične sme sa zapojili aj my. Myslíme si, že veda nie je v žiadnom prípade nudná, či príliš komplikovaná. Práve naopak. Hoci vyžaduje veľa trpezlivosti a disciplíny, ponúka zároveň nečakané zážitky.

28.09.2018

Levočskou dolinou

Jesenný výbeh miestneho študentstva v rámci podujatia Beh levočskou dolinou priniesol kopec ocenených: Laura Prílohová, Marko Havran, Dominika Turóciová, Lukáš Dzurňák, Peťa Repková, Jakub Hlubek, Simon Slivko a Karina Ďžuganovie. 

28.09.2018

V útrobách archívu

Prváci zašli nakuknúť do Štátneho archívu v Levoči. V rámci dňa otvorených dverí a stého výročia vzniku Československej republiky si prehliadli nielen útroby výnimočného vedeckého pracoviska, ale i čo-to vypočuli o tomto významnom jubileu. :-)

27.09.2018

Literárne zákutia Martina

Tentokrát sme sa na literárnych potulkách Slovenskom zastavili v Martine. V dome Jozefa Cígera Hronského či ateliéri Martina Benku sme už pečení-varení, tak sme sa rozhodli preskúmať aj múzeum Andrea Kmeťa.

26.09.2018

Oravská poetika s velikánmi

V rámci literárnej exkurzie sme sa s prvákmi, druhákmi a sekunďanmi vybrali do oravských končín. Navštívili sme uja Hviezdoslava, zašli sme na pár rečí aj ku Kukučínovcom a neobišli sme ani Čaplovičovu knižnicu v Dolnom Kubíne. 

18.09.2018

Od Tatier do Raja a späť

Turistický kurz krásami Vysokých Tatier a Slovenského raja za nami. Aj líšku, hada a kačky sme stretli, aj bicyklami sa zviezli, bez strát sa navrátili. A či prebytok kyslíka generácii Z neprivodí nečakané mutácie? Kiežby! :-D 

11. - 13.09.2018

Čo je finančná istota?

Ďalšia z radu prednášok na prehĺbenie ekonomickej gramotnosti nášho študentstva sa vo štvrtok 13. septembra točila okolo bývania, ako základu finančnej istoty. Problematikou prevádzala Beáta Kohiarová, realitná maklérka.

13.09.2018

Finančná (ne)sloboda

Prostredníctvom hry Finančná sloboda pod vedením Zuzany Salanciovej z OVB sa žiaci učili pracovať s rodinnými financiami a finančnými produktmi na trhu. Že aký to malo význam? Zásadný. Budú sa vedieť lepšie orientovať v zradnom svete "love"...

10.09.2018

Aj účelovo, aj do lesa

September nám zatiaľ ukazuje svoju prívetivú tvár. Prečo to nevyužiť a neopáčiť prírodné krásy v okolí Levoče? Levočské vrchy sú pre účelové cvičenie ako stvorené. Tak sme sa vybrali, aj sme opáčili a veruže dobre bolo :-)

07.09.2018

Eis auf Deutsch im Stadtpark

Sommer, Meer, Eis, Ferien... leider schon Vergangenheit :-( Heute hatten wir nur Eis. Eis auf Deutsch. Im Stadtpark. Das Schuljahr hat schon angefangen... Übrigens, welches mögt ihr am liebsten? Wir Statt-unterricht-eis... Lecker :-D

05.09.2018

Začiatok školského roka

Vždy, keď začínajú letné prázdniny, všetci školáci (aj učitelia) od radosti "vrtia chvostíkmi". Dnes však dovrteli... Znovu začala škola. Naša vzdelávacia pevnosť otvorila útroby už (asi) po 105. raz. Vítame predovšetkým nových prvákov a prímanov.

03.09.2018

Kontakt

 • Gymnázium J. Francisciho-Rimavského
  Kláštorská 37, 05467 Levoča
  GPS: 49°1'30" N, 20°35'10" E
 • riaditeľ školy: 0534514255
  zástupkyňa riaditeľa: 0534512250
  sekretariát školy: 0534512252
  školská jedáleň: 0534512512

Informácie

Galéria