Inteligentné mestá

Experti z nášho LEGO-league tímu nezaháľali ani v lete. Intenzívne sa pripravovali na ďalšie kolo robotickej súťaže. Tentokrát sa bude niesť v znamení "inteligentných miest". Témou súťaže je navrhovanie a budovanie lepších miest na život a prácu.

19.08.2019

Letná škola chemikov

Pánovi Šutému, onedlho okupujúceho už lavice III.A, záhaľka nehrozí... V tom najhorúcejšom lete sa chladil v chemickom laboratóriu slobodného mesta Zvolen. Umiestnenie v krajskom kole chemickej olympiády ho katapultovalo priamo ta het a užíval si to náramne.

30.06. - 12.07.2019

Adoptovaný školský maskot

Adoptovali sme si v spišskonovoveskej zoo chameleóna. Aj serióznu adopčnú listinu sme obdržali. Naši prímania sa tejto iniciatívy zhostili znamenite a osobne na všetko dohliadli. Nový maskot levočského Rokfortu si novú funkciu vyslovene užíva :-D

02.07.2019

Výskumná expedícia

Naši "dofáci" sa činili... Výskumná expedícia v Levočských vrchoch dopadla na výbornú.... všetci prežili Bude sa odmeňovať. Vo vzduchu cítiť bronzové odznaky medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu. No ešte podstatnejšie je vnútorné zadosťučinnenie.

29.06.2019

Posledné zvonenie

Celý rok je medzi nami a pritom ho nevidieť. O to viac sa vríva do hĺbok nášho podvedomia... Zvonenie. Ten odpudivý drnčavý nervy drásajúci pod kožu lezúci zvuk. No jeden jediný deň v roku je to zvuk rajskej hudby. Posledný školský deň :-D

28.06.2019

Zemplínska šírava

Za siedmimi horami, za siedmimi dolami, po troch prestupoch, polhodinovom meškaní o niekoľko litrov potu ľahšia, dorazila kompánia z III.A do zasľúbenej zeme... Kam len oko dovidelo voda, pláže, jachty a čo nasledovalo, ostane navždy v Kaluži :-D

20. - 21.06.2019

Europe Code Week

Poctivá mravenčia práca našich učiteľov a žiakov priniesla ovocie. Spoločnosť Google sme ohúrili: "Vďaka Europe Code Week s radosťou podporíme tohtoročných slovenských víťazov grantu a to Learn2Code a Gymnázium J. F. Rimavského Levoča!"

20.06.2019

Štôlňa, gýč a nosy

Terciáni a kvarťankovia si to namierili do útrob zemských. V Banskej Štiavnici a Kremnici strávili dva dni a prekutrali každú štôlňu. Aj v najstaršej mincovni sveta sa boli pozrieť, aj múzeum gýča okukali i uličkou slávnych nosov sa prešli.

18. - 19.06.2019

Spaß mit Vokabeln

Alfou a omegou každého jazyka je slovná zásoba. Jasné, dá sa dorozumieť aj rukami-nohami, ale jazykom to trvá kratšie. Ale ako ju dostať do tej makovice? Spletitými cestičkami jednej stolovej hry, ktorej pravidlá si určili samotné obete učiteľovho úsilia? ;-)

19.06.2019

Strieborní streetballisti

V Prešove bolo dusno a nielen na neúprosnom slnku... Súperi sa len tak nenechali. Boj Dávida s Goliášom sa sprvu neodvíjal podľa biblickej normy... Napokon to naši streetbalisti rozbalili aj na krajskom kole. Máme v kešeni striebro! Blahoželáme :-)

12.06.2019

Streetball Challenge

Vidíte tie spálené tváre v kontraste s lesknúcim sa kovom na krku? To zo streetballového pokonania priamo v rozhorúčenom sídliskovom kotle si naši basketbalisti priniesli dve zlaté a dve strieborné medaily. Blahoželáme :-)

10.06.2019

Behom k Zelenému plesu

Blahoželáme Laure Prílohovej a Markovi Havranovi z I.A k prvým miestam vo svojich kategóriach. Cez víkend si vybehli v rámci 14. ročníka na Chatu pri Zelenom plese. Viac ako úspešne. Tatranské svište a kamzíky sa nestačili diviť ;-)

08.06.2019

Top-atlétka Dáša

Pre nepriazeň počasia sa tento rok okresné kolo základných škôl a osemročných gymnázií v atletike neustále posúvalo až... zasvietilo slniečko a atléti obživli. Medzi inými aj naša Dáša Gburová z prímy A, ktorej sa doma ligoce zlato. Blahoželáme :-)

06.06.2019

Keď sa Apolón hnevá

Ucikané májové počasie veľmi nenahrávalo hodom pod znamením Apolóna, no našim slnečným poslom so žltými balónikmi v uliciach perly Spiša to očividne neprekážalo. Posolstvo solárnych dní 2019 vypustili do sveta opäť na jednotku. Teraz je na ťahu ľud :-)

02. - 31.05.2019

Maturitné vysvedčenia

Maratón tradičných úkonov spojených s inštitútom maturitnej skúšky sa zavŕšil... Od rozlúčkového večierka, cez slávnostné lúčenie, akademický týždeň, samotné ústne skúšky, až po oceňovanie najlepších a odovzdávanie vytúženého vysvedčenia.

24.05.2019

V levočských lesoch

Namierili sme si to do levočských lesov. Nasať neopakovateľnú atmosféru tohto fantastického organizmu. Prudká dávka zelenej farby neublížila... Spoločnosť nám robili dvaja štvornohí pomocníci dvojnohých odborníkov, ktorí nás opantali lesnými tajomstvami.

21.05.2019

Spelling Bee Queens

Z nášho úľa si do okresného kola súťaže v hláskovaní anglických slov SPELLING BEE COMPETITION 2019 zaleteli Martina Strážiková z prímy a Olívia Citterová z tercie a dali to na kráľovné... Martina je toho mena prvá a Olívia druhá. Blahoželáme :-)

21.05.2019

Žubrienky a mloky

Popradská lagúna po roku znovu ožila džavotom žubrienok a mlokov z Levoče. Žiabre, blany, plutvy, šupiny... Všetko rašilo jedna radosť... V piatok mali mamky doma malých-veľkých mutantov. Zaťažko sa bude v pondelok zvliekať do školskej uniformy... :-D

13.-17.05.2019

Rodina za jeden úsmev

Naše dobrovoľníčky roznášajúce úsmev v uliciach Levoče... Úsmev ako dar, každoročná zbierka, do ktorej sa radi už niekoľko rokov zapájame, aby každé dieťa malo svoju rodinu. Ďakujeme všetkým, ktorým osud opustených detí nie je ľahostajný.

16.05.2019

Slávica so zlatom v hrdle

Trilkovala len jej tak suknice odskakovali, ba stuhy sa vzduchom hadili... Blahoželáme Viktórii Kováčovej z kvarty A k prvému miestu v okresnom kole 29. ročníka celoštátnej speváckej súťaže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska 2019  :-)

10.05.2019

Rozlúčka so štvrtákmi

Ďalšia várka rokfortských absolventov vypustená do sveta. Vlastne ešte nie tak úplne... Vypúšťame "len" štvrtákov, aby sa ešte vrátili krásne vyštafírovaní ako maturanti. A aby za zeleným stolom neboli aj zelené tváre, načim aj niečo naštudovať, že...?

10.05.2019

Rozlúčkový večierok

Pekne krásne pospolu, štvrtáci a druháci... Objekt lúčenia sa s a katalyzátor tohto procesu. Ich cesty sa pretli pred dvoma rokmi. No nastal čas sa znovu rozpliesť, aby o dva roky iní druháci štvrtákov rovnako počastovali. A znova. Taká "bezcitná" je prosto škola :-/

09.05.2019

Abschiedsparty in der 4a

Letzte Unterrichtsstunde in der Klasse 4a. Nach vier Jahren... Das Thema: Abschiedsparty. Musik, Ballons, Partyhüte, Salzstangen, Eis, Schokoladen und volle Gläser (natürlich voll Kofola). Die Frage ist... wer hat eigentlich gefeiert...? :-D

07.05.2019

Na svätého Floriána...

Pri príležitosti sviatku sv. Floriana, patróna hasičov, otvorili na levočskej hasičskej stanici brány dokorán, aby privítali zvedavú školskú mlaď... Nezaobišlo sa to bez vykliesňovania človeka z havarovaného vraku a jeho hasenia. To už davy burácali...

06.05.2019

Tvorivé prímanky

Dar slova a dostatok fantázie častokrát na hodinách slovenského jazyka a literatúry pretavia do podoby básne či prózy. Daška Gburová a Martinka Strážiková z prímy A, veľmi tvorivé osôbky, ktoré sa zapojili aj do celo-slovenskej súťaže Cesty za poznaním minulosti.

30.04.2019

Konverzujúca Aida

Náš tím spolu s robotkou Aidou sa na medzinárodnej súťaži ISTROBOT v Bratislave umiestnil na 10. mieste. Robotici sa vrátili s cennými skúsenosťami a podľa toho, ako to vo východnom krídle našej vzdelávacej pevnosti znovu hrkoce, na budúce idú vyhrať :-)

27.04.2019

IXPO je nové EXPO

Bratislavský IXPO na Tyršovom nábreží. Písmeno „I“ v názve reprezentuje inováciu, inteligenciu, inšpiráciu a najmä interakciu. Je to najväčší technologický festival na Slovensku a my sme nemohli chýbať. Bolo fantasticky. Vyšantili sme sa do sýta. Odporúčame ;-)

26.04.2019

Vansovej Lomnička

V celoslovenskej súťaži 52. ročníka Vansovej Lomnička, ktorá sa tentokrát konala v Banskej Bystrici, sa Natálka Vrobľová z III.A v rámci svojej kategórie (I. kategória, próza) umiestnila na úžasnom 2. mieste. Srdečne blahoželáme :-)

26. - 27.04.2019

Tabletop Day, oh yeah...

Precvičovali i prehlbovali sme... Vedomosti. Avšak nie tradičným pruským spôsobom, lež Komenského okrídleným: hrou. Hm... ale niečo tu nesedí... Pozrite na nich: Radosť v očiach, v ústach smiech. Bolo by načim častejšie prevetrať stolové hry :-D

26.04.2019

Volejbalové finále

Medzitriedne volejbalové boje vyústili do veľkého finálneho "betlu", kde štvrtáci zanôtili svoju labutiu pieseň... Víťazstvo to však bolo riadne vypotené, pretože patetické onééé prvákmi ani nepohlo, prišli vyhrať. Napokon však skončili druhí. Bronz pulírujú tretiaci.

17.04.2019

Zoológovia zo sekundy

V okresnom kole biologickej olympiády si zmerali sily vo vedomostiach naši žiaci zo sekundy A - Katka Kellnerová a Alex Hric. Súťažili v kategórii E v odbornosti zoológia. Katka sa umiestnila na 3. mieste a Alex na 6. mieste. Blahoželáme :-)

16.04.2019

Športovec roka perly Spiša

Mesto Levoča udeľovalo ocenenie najúspešnejším športovcom za rok 2018. Medzi ocenenými sa ocitli aj naši traja športoví matadori: Marko Havran a Martin Strážik z I.A a Matej Zuščák zo sekundy. Blahoželáme triu M a želáme veľa ďalších športových úspechov :-)

16.04.2019

Olympionička z Modry

Celoštátne kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry sa konalo tentokrát v Modre a zúčastnilo sa ho 24 najlepších súťažiacich z celého Slovenska, medzi nimi aj naša Karolína Kopaničáková. Umiestnila sa na 5. mieste a od pomyselného prvenstva ju delili len 4 body.

11.-12.04.2019

Ľadový muž v príme

Malí výskumníci z prímy si tentokrát posvietili na "ľadového muža" z Álp. Skúmali, čo o ňom doteraz vybádali ich väčší kolegovia a do eneolitického sveta slávneho Ötziho sa napokon vkradli aj prostredníctvom kamier tabletov, aby natočili krátku reportáž.

11.04.2019

Narcismi proti rakovine

Naši študenti sa ako dobrovoľníci pravidelne zapájajú do finančnej zbierky boja proti rakovine známej ako Deň narcisov. Bolo tomu tak aj tohto roku. Mohli ste ich stretnúť v uliciach Levoče a Spišského Podhradia. Všetkým darcom veľmi pekne ďakujeme :-)

11. 04.2019

Striebro spod siete

Okresné kolo stredných škôl vo volejbale je za nami. Bronz si odnášajú junáci zo Strednej zdravotníckej školy, zlato susedia z cirkevného gymnázia a našim mladým pánom sa tentokrát ušli "len" strieborné pokále. Devy skončili štvrté. Víťazom blahoželáme.

09.04.2019

Pokoritelia Deep Blue?

V škole máme veľký výber krúžkov, ktoré žiaci navštevujú po vyučovaní. Tohto roku širokú paletu obohatil nový. Šachový krúžok navštevujú v plnom nasadení výlučne naši "malí"... Budúci Kasparovia a či pokoritelia Deep Blue? Necháme sa prekvapiť :-)

09. 04.2019

Solárne domčeky

Stavitelia z kvarty majstrovali fotovoltické panely, napájali diódy, motorčeky, čerpadlá... O chvíľu sú to Európske solárne dni a naše domčeky a autíčka nemôžu predsa chýbať. Stereotypy o dievčatách ako o netechnických bytostiach sa váľajú v prachu :-)

05.04.2019

Najväčší Slovák gympľa

"Najväčší Slovák" je licencovaný formát BBC. U nás sa tohto sústa zhostila RTVS a došli aj k nám. Študenti prekvapili. Dôvtip a vynaliezavosť im nechýbali. Pišta Vandal v role diablovho advokáta nenechal na nikom nitku suchú, napriek tomu sa obhajcovia len tak nedali...

04.04.2019

Keď sa narodil Ámos...

Už mnohé roky si 28. marca pripomíname učiteľské povolanie, na Slovensku často opľúvané. Študenti nás obdarovali ružami, no čiernym odevom dali súčasne znať, že sa solidárne zapojili do celoslovenského protestu učiteľov poukazujúc na žalostný stav školstva.

28.03.2019

Citterovie pytagoriádka

Vyslali sme na dobrodružnú výpravu do matematického Eldoráda jednotku matematikov... Vrátil sa len jeden z nich, s bronzom :-O Blahoželáme Olívii Citterovej z tercie za skvelé 3. miesto v kategórii P8 v okresnom kole Pytagoriády :-D

27. 03.2019

Novaček vs. Žampa

Úlovok Adama Novačeka zo sekundy A vo finále Slovenského pohára v lyžovaní: 3. miesto obrovský slalom, 3. miesto slalom a 2. miesto Žampa cup. Je zároveň nominovaný na medzinárodné preteky do Talianska.

24.03.2019

Vansovej vyhňa vranovská

Krajské kolo umeleckého prednesu poézie a prózy žien Vansovej Lomnička sa konalo vo Vranove nad Topľou a naše želiezko v ohni, Natália Vrobľová, riadne rozozvučalo miestnu vranovskú vyhňu... Získala prvé miesto a postupuje do celoslovenského kola!

23.03.2019

Životodarná tekutina

Čvachtali sme sa, pili, mokli, prosto skúmali životodarnú tekutinu. Svetový deň vody, ktorý pripadá na 22. marec, sme oslávili vskutku sofistikovane. Prváci predvádzali pokus za pokusom a svojim súputníkom tak odhaľovali vlastnosti tohto média.

22.03.2019

Priehrštia klokančiat

Toľko klokančiat na hromádke ste ešte nevideli... Na sklade ich však máme viac a nebojíme sa ich použiť! Na najväčšiu medzinárodnú matematickú súťaž na svete zaiste a zakaždým. Riešili zadania, len sa tak z nich dymilo :-D

21.03.2019

Víťazstvo spod košov

Krajské kolo v basketbale žiakov a žiačok stredných škôl sa uskutočnilo tentokrát na rodnej hrude a máme že sa čím popýšiť... Zlato našich šrácov a bronz čajek vypulírované a založené za sklom. Načim prikúpiť ďalší šifoner... Blahoželáme :-)

21.03.2019

Simulované voľby (2. kolo)

V druhom kole študentských simulovaných volieb prezidenta SR na našej škole sa zo všetkých študentov starých a starších ako 15 rokov zúčastnilo hlasovania 50% z nich. Z toho 75% hlasov získala Zuzana Čaputová.

20. 03.2019

Hviezdoslavove prozaičky

Víťazkami školského kola boli Oxana Gunárová, Daša Gburová, Ally Vandrová a Natália Vrobľová. V okresnom kole si odnášajú rovnako druhé miesto vo svojich kategóriách v prednese prózy Daša Gburová a Natália Vrobľová. Blahoželáme!

12.03.2019

Cez Mníchov do Paríža

Najprv sme sa zastavili v Mníchove a ohurovali svojimi dojčkentnisami. Napokon šťastne dorazili do zeme skvelého jedla a vína, kde krása je viac ako len krásna... i Lízu sme kukli, aj u Ľudovíta XIV. trochu zmokli a a a... Babylon jazykov a odtieňov úsmevov...

11. - 16.03.2019

Strieborné fanfáry

Po úspechu v okresnom kole nás naši mladí basketbalisti reprezentovali v krajskom kole basketbalového turnaja, ktorý sa odohrával tohto roku práve v Levoči. Zlatý pokál nám ušiel o fúzik, no ani strieborné víťazstvo nie je od macochy. Blahoželáme!

15.03.2019

Týždeň spíkovania

Stalo sa už tradíciou, že na týždeň nám nad niektorou z tried zaveje britská vlajka. Z výsostných britských "vôd" sa ozývali kadejaké zvuky... To britiš nejtiv spíker (m)učil našich kvarťankov. Týždeň intenzívneho spíkovania dá zabrať aj onakvejším oplanom :-D

11. - 15. 03.2019

Nováčekovská kalokagatia

Mirko a Adam Nováčekovci z kvarty a sekundy sa zúčastnili Zimnej olympiády detí a mládeže, známej ako Kalokagatia, na Štrbskom plese a, očakávane, neprišli naprázdno... Bohatou nádielkou ocenení sa len tak leskli. Blahoželáme :-)

12. - 13.03.2019

Levoča pred 100 rokmi

Viete, kto mal pred sto rokmi v Levoči ako prvý automobilové vozidlo? Odpoveď na túto a podobné otázky rozlúskli naši študenti na výstave Spišského múzea v Levoči, ktorá je venovaná životu v Levoči v súvislosti so vznikom Československa v roku 1918.

07.03.2019

Nataliina Lomnička

Natália Vrobľová z III.A predviedla svoj talent v okresnej súťaži umeleckého prednesu poézie a prózy žien Vansovej Lomnička oragnizovaný každoročne Úniou žien Slovenska. Zisk prvého miesta nebol náhodný a dúfame, že sa tak stane aj v krajskom kole súťaže.

07.03.2019

Basketbalisti na piedestáli

Naši mladí páni sa opäť raz zaskveli... V okresnom kole základných škôl a osemročných gymnázií v basketbale nenechali nikoho na pochybách, kto je tu boss. Prvé miesto im patrí zaslúžene. Blahoželáme a držíme palce v ďalších športových úspechoch ;-)

07.03.2019

Mladí ľudia a život 

Prvákom prišli svoju činnosť odprezentovať PEER aktivisti z občianskeho združenia Mladí ľudia a život. Tí rozširujú svoje rady o študentov zo stredných škôl v Spišskej Novej Vsi a v Levoči. Aj vďaka našej aktivistke-harcovníčke Nine sa všetci rozdebatovali jedná radosť.

07.03.2019

Kypiaca a dymiaca veda

Zavítali k nám dve charizmatické vedkyne, popularizátorky chémie z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe s cieľom očistiť pošramotené meno tohto častokrát medzi stredoškolákmi tak nespravodlivo haneného školského predmetu.

05.03.2019

Expremiér o Európskej únii

Zavítal k nám vzácny hosť, niekdajší premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý priviedol Slovensko do EÚ a NATO, a v spolupráci s nadáciou Konrad Adenauer Stiftung debatoval so študentmi o Európskej únii a blížiacich sa európskych voľbách.

26.02.2019

Vesmír očami a rukami detí

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove aj tento rok zorganizovala celoslovenskú súťaž Vesmír očami detí, do ktorej sme sa bez zaváhania zapojili s úžasnými dielkami našich šikovných majstrov. Pokochajte sa :-)

25.02.2019

Od kníh, cez jogurty, po kone

Naši úspešní SOČ-kári, ktorí postupujú do krajského kola: Michaela Hasajová s prácou Kniha najlepší priateľ človeka?, Rút Maľaková: Faktory ovplyvňujúce dobu trvanlivosti mliečnych výrobkov a Diana Valková: Prirodzená komunikácia s koňmi. Držíme palce !

25.02.2019

Simulované voľby (1. kolo)

Zapojili sme sa do simulovaných študentských volieb, tentokrát na post prezidenta Slovenskej republiky. Vo štvrtok 14. februára 2019 mohli voliť všetci žiaci, ktorí dosiahli aspoň 15. rok života. Do prezidentského paláca s veľkým náskokom poslali Zuzanu Čaputovú.

14.02.2019

Valentínska láska 

Celý týždeň sa okolo ružovej osrdiečkovanej schránky priamo v epicentre školy, pri buste Francisciho, nenápadne hýbali živly, aby konečne "vyriekli", čo im leží na srdci. Na deň sv. Valentína schránku členovia študentskej rady otvorili a poštu poctivo doručili...

14.02.2019

Olympionička zdobená zlatom

Nenápadná, vo fikusovom húšti nasávajúca čaro jazyka materinského... Predstavujeme vám našu krajskú olympioničku v športe opomínanom... Prvé miesto medzi slovenčinármi ju katapultovalo na celoslovenské finále. Držíme palce!

12.02.2019

Brány školy dokorán

Pravidelne v týchto dňoch otvárame všetky brány našej secesnej pýchy, aby sme privítali zvedavcov z piatych či deviatych ročníkov základných škôl z Levoče a širokého okolia. Tešíme sa hojnému záujmu školákov a veríme, že sa s nimi opätovne stretneme aj v septembri :-)

12.02.2019

Pohltení Londýnom

Ak ste si mysleli, že viete, čo je otužilosť, nepoznáte obyvateľov tohto kúska sveta, ak ste si mysleli, že viete, čo je hektika, neprešli ste sa pulzujúcimi tepnami tohto dychvyrážajúceho mesta a ak ste si mysleli, že viete, čo je úžas, nevstúpili ste do žiadneho z jeho múzeí...

30.01. - 04.02.2019

Lyžiarska nádielka

Verejné preteky na Grajnáry ovládla Petra Repková z III.A. Získala zlato. Slovenský pohár vo Vrátnej Mirko Nováček z kvarty. Obsadil 2. miesto a jeho brat Adam zo sekundy 6. miesto. A napokon slalom, kde Mirko získal 3. a Adam 2. miesto vo svojich kategóriách.

02. - 03.02.2019

Martina a povestný Maťko

Akéže by to bolo okresné kolo súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko, ak by sme tam chýbali? Martina Strážiková z prímy, víťazka školského kola, v tejto súťaži preukázala svoje recitačné schopnosti a umiestnila sa na 3. mieste. Srdečne :-)

23.01.2019

Slovina je hra s ypsilonom 

Karolína Jurčová a Ally Vandrová z kvarty dosiahli v teste súťaže Ypsilon – slovina je hra stopercentný úspech, ale iba na Karolínu sa usmialo šťastie a v záverečnom žrebovaní sa umiestnila na 3. mieste v rámci celého Slovenska. Blahoželáme :-)

21.01.2019

V bielych veľhorách

Ulyžovaní, ale so všetkými hnátmi na svojich miestach sme sa z chumelicou zmietaných hôr vrátili späť do "civilizácie". Aj s Egom sme sa vyfotili, v popradskej lagúne zase raz vyčvachtali a o niekoľko kíl ťažší spokojne každý večer odfukovali. Takže hotový mamičkin sen... :-)

14 - 18.01.2019

Rúžička o eurotémach

Zavítal k nám štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí František Rúžička a spolu so žiakmi našej školy i ďalších stredných škôl z Levoče diskutovali o aktuálnych témach týkajúcich sa Európskej únie.

17.01.2019

Katka speaks really well

Okresné kolo olympiády v anglickom jazyku základných škôl a osemročných gymnázií ovládla šikovnica zo sekundy A Katka Kellnerová, ktorá svojich súperov nenechala ani na chvíľu na pochybách, kto tu "spikuje rili veri vel".

16.01.2019

Diskusný kongres 

Pred Vianocami sa u nás z iniciatívy študentov a pod ich taktovkou konal prvý diskusný kongres. Témou bol „Potenciál“. Diskusia bola sprievodnou akciou výtvarno-literárnej výstavy študentských prác. Reč bola predovšetkým o nevyužitom potenciáli mladých ľudí.

21.12.2018

Basketbalové finále

Medzitriedne basketbalové pokonania vyvrcholili veľkým predvianočným finále. Z ľúteho boja vzišli ako víťazky amazonky zo IV.A, pričom striebro si odniesli tretiačky a bronz prváčky. Páni z kvarty tretí, tretiaci strieborní a zlaté vavríny budú oslňovať na hlavách bojovníkov z I.A.

21.12.2018

Dobrý skutok sa počíta

Žiaci sekundy a tercie sa zapojili do projektu Dobrý skutok sa počíta vydavateľstva Libera Terra. Rozhodli sa prispieť do zbierky fajnotiek pre útulok Šťastný psík v Matejovciach. V predvianočnom žrebovaní boli za svoj skutok napokon aj medzi odmenenými.

21.12.2018

Literáti olympionikmi

V maratóne predmetových olympiád štartuje ako prvý Slovenský jazyk a literatúra. Školské kolá napokon vyvrcholili pred Vianocami. V kategórii C bola najúspešnejšou Viktória Hanisková, v kategórii B Karolína Kopaničáková a v kategórii A Michaela Hasajová.

19.12.2018

Vianočná akadémia

Aké by to boli Vianoce bez vianočnej akadémie? O čom by ste sa bavili pri pitvaní kapra...? Malí aj veľkí gymnazisti z generácie Z aspoň na chvíľu popreli svoj "gén" a vytvorili pohľadné dielko. Veľká vďaka preto študentom II.A, všetkým účinkujúcim a pedagógom ;-)

19.12.2018

First Lego League

Popradská súťaž First Lego League pozostáva zo štyroch sekcií. V tej s názvom Robot Design sme obsadili 2. miesto a celkovo sme sa umiestnili na 5. mieste. Našim robotikom s vyberaným vkusom - umelá inteligencia si nezačne len tak s hocikým - blahoželáme ;-)

13.12.2018

Hľadá sa kritické myslenie!

Kritického myslenia je ako šafránu preto nám prešovská konferencia zameraná na onen nedostatkový tovar prišla vhod. Organizátori z IUVENTY, podporení spoločnosťou ESET, sa zamerali hlavne na rozvíjanie schopnosti kriticky hodnotiť informácie získané z internetu.

11.12.2018

Volejbalové zlato

V Spišskom Podhradí sa zišli volejbalové tímy základných škôl a osemročných gymnázií z levočského okresu, aby si pomerali sily. Naši mladí páni súperom nedali ani len dýchať a tak sa dostavila aj náležitá odmena... Zlato. Blahoželáme :-)

10.12.2018

Z Košarísk na Bradlo

Storočnicu vzniku Československej republiky slávime vo veľkom štýle. Bodkou bola cesta do stovežatej krásky, na rodnú hrudu i miesto posledného odpočinku Štefánika. Zlovestná mliečna hmla a ohavná pľúšť hyzdiaca všetko len znásobili zážitok :-)

06. - 07.12.2018

Mikulašské sadze

Na svätého Mikuláša, neučí sa, neskúša sa... Čert sa toho roku činil viac než obvykle... Sadze bolo po kolená. Že by toľko neposlušníkov pod jednou školskou strechou? Ale kedežééé... Uhol pohľadu. Anjeli by vedeli rozprávať :-)

06.12.2018

Vianočná pohľadnica

Milej tradície zdobenia vianočného stromčeka sa tentokrát zhostili sekunďáci. Zároveň sa zapojili do medzinárodnej výtvarnej súťaže Vianočná pohľadnica. Antónia Balocká vytvorila okulahodiace dielko, ktoré, dúfajme, spríjemní predvianočný čas mnohým ďalším :-)

04.12.2018

Kam po základke?

Boli sme sa odprezentovať na každoročnej burze stredných škôl žiakom deviatych ročníkov a vytiahli sme na nich rovno zbrane najťažšieho kalibru, v ktorých udávame miestny trend a patríme medzi špičku na Slovensku, ako napríklad enviro-roboty.

29.11.201

Tiene našej školy

Má naša škola nízkoenergetický potenciál? Tento oriešok sme lúskali na geografii pomocou programu SketchUp, v ktorom sme si školu "postavili" a potom sofistikovaným meraním zisťovali vplyv jej orientácie voči svetovým stranám na množstvo zachytených lúčov.

26.11.2018

Týždeň na výške

Mini Erasmus je projekt, ktorý študentom ponúka možnosť vyskúšať si život na vysnívanej vysokej škole v priebehu semestrálneho týždňa a vďaka tejto skúsenosti zistiť, či je váš zvažovaný výber školy ideálnou voľbou. Tak ako naša tretiačka Michaela Hasajová.

22.11.2018

Levočský Elsinor

Zavítalo k nám Divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi s dramatizáciou hry Shakespearovho Hamleta. Dominancia pohybu, veľké gestá, minimum rekvizít, sila slova, kontakt s publikom, to sú len malé zlomky toho, čím ohúrilo študentské publikum.

21.11.2018

Fiktívna zborovňa

Občianske združenie Viac pre študentov pripravilo hru Zborovňa na princípe live action role-playing, ktorá ich mala vo fiktívnej situácii doviesť k rozhodovaniu pod tlakom a k zamysleniu, či sa v takejto situácii rozhodujú správne, čím si cielene posilňujú tzv. mäkké zručnosti.

20.11.2018

Informatickí bobríci 

Opäť sme sa zapojili do on-line súťaže Informatický bobor, ktorej cieľom je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž ich chce posmeliť v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

16.11.2018

Svišťanie zlatých košíkov

Urputné svišťanie košíkov našich bedmintonistov ostatný piatok doliehal až do ich secesnej liahne... Z okresného turnaja základných škôl a osemročných gymnázií si napokon chlapci z kvarty A priniesli zlaté a dievčatá, rovnako z kvarty A, strieborné trofeje. Blahoželáme ;-)

16.11.2018

Pozdrav zo severu

Marko Havran z I.A nám zasiela pozdravy z reprezentačného sústredenia vo Švédsku. V ich stredisku trénujú aj najlepší švédski, nórski a českí reprezentanti, takže techniku lyžovania sa učí od svetovej špičky. Denne majú aj dva tréningy a na lyžiach tak zabehnú okolo 40-45 km.

11.11.2018

Svetielkujúce čudo

U nás žijeme vedou neustále, nielen počas celoslovenského podujatia Týždeň vedy a techniky. No práve ten sme využili, aby sme si viac posvietili na zákony optiky, odraz a lom svetla. Je to vec nevídaná... Všetkým sa postupne rozžiarili makovičky.

05. - 11.11.2018

Najlepšia "diktátorka"

Na miestnych Majstrovstvách stredných škôl v písaní diktátu sa ocitol náš tím po prvom kole medzi finálovou dvanástkou. V druhom kole však rozhodovala už každá chybička a napokon z tímu bodovala len Karolína Kopaničáková z II.A, ktorá získala bronz.

07.11.2018

Imatrikulácia prvákov

No čuduj sa svete, aj po 105. raz dorazil "tovar" najvyššej kvality a krutým skúškam nášho vojenského komanda z III.A odolal. Len bránica sa neubránila... Vítame nových prvákov medzi nami a želáme im veľa pevnej vôle na temných cestách slovenským vzdelávacím systémom!

26.10.2018

Imatrikulácia prímanov

Rady našich pilných študentov aj tento školský rok na osemročnom štúdiu posilnili nové ľudské zdroje... Náročné úlohy, ktoré im pripravilo osadenstvo III.A hravo zdolali, prísahu zložili aj sa riadne zabavili. Vitajte a nech sa vám darí!

26.10.2018

Streamovaný príbeh hudby

Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci s orchestrom Slovenského rozhlasu pripravili výnimočný vzdelávací projekt pre deti a mládež, Príbeh hudby. Streamovaný bol do viac ako 300 škôl na Slovensku. Ani my sme si takú príležitosť nenechali ujsť.

26.10.2018

Ping-pongové vavríny

Okresné kolo stredných škôl v stolnom tenise za nami a opäť ovenčení. Tentokrát sa nám na poličke bude ligotať striebro, vďaka dievčatám, aj bronz, ktorý vybojovali chlapci. Načim prirobiť police... Blahoželáme :-)

26.10.2018

Po stopách minulosti

Taká (ne)normálna hodina dejepisu... A kde je učiteľ? Nikomu nechýba :-) Ak je príprava precízna, zadanie jasné a zmysluplné. A čo sme sa teda naučili? Spolupracovať, plánovať, argumentovať, prezentovať a jednoducho tešiť sa z objavovaného.

25.10.2018

Čo ukrýva naša knižnica?

Ujo Gúgl nevie všetko a preto my informácie len negúglime. Kniha, ten pračudesný "tvor" v tichu a prítmi školskej knižnice vyčkávajúci, nám nie je úplne neznámy. Sem-tam ho vyvenčíme... Ideálne v októbri, mesiaci školských knižníc :-)

25.10.2018

Záložka spája školy

Cibrili sme si čitateľskú gramotnosť a pri interpretovaní prečítaných diel a pretavovaní do tvorby záložiek dali zabrať kreativite. Aj tento rok sme sa zapojili do projektu, ktorý výmenou vytvorených knižných záložiek spája školy, ich žiakov, ba ešte viac. Motivuje k čítaniu. 

25.10.2018

Futsalové pokonanie

Stredné školy okresu levočského v zastúpení chlapčenského pokolenia si opäť raz pomerali sily. Natíska sa preto otázka, čo majú spoločné dnešné okresné kolo stredných škôl vo futsale a naše "rýchlonôžky" v červenom? No predsa striebro... ;-)

24.10.2018

O jazyku s jazykovedcom

Beseda s jazykovedcom Ladislavom Bartkom k 100. výročiu vzniku Československej republiky preniesla študentov do turbulentných čias po prvej svetovej vojne a pútavým spôsobom objasnila úskalia ideológie čechoslovakizmu vo vzťahu k Slovákom a ich jazyku.

23.10.2018

Prešovského kraja deň

Pri príležitosti Dňa Prešovského kraja si v rámci hodín občianskej náuky starší žiaci pripravili prezentácie o geografických a historických reáliách našej "župy", o jej fungovaní... A či námaha nevyšla nazmar, hneď aj otestovali :-)

23.10.2018

Ako napísať dobrý projekt?

Druháci a zástupcovia študentskej rady sa zúčastnili prvého z cyklu workshopov, ktoré pripravilo Prešovské dobrovoľnícke centrum. Tí, ktorí by radi vzpružili miestnu komunitu s "rokfortským" epicentrom, dostali pomocnú ruku. A navidomoči ich nieto málo :-)

22.10.2018

Na pive o láske s vedou

Za Chémiu lásky 33%, za Chľast, opicu a molekuly 67% hlasujúcich... Takto pred týždňom sme na fcb spustili hlasovanie. A toto je výsledok. Prekvapil vôbec niekoho...? :-) Fundovane a s vtipom o oboch témach porozprával známy popularizátor chémie Peter Szolcsányi.

19.10.2018

Medzi dvoma hradmi

Mliečnou hmlou sme sa predrali, skaly preskákali, niekoľko brán a hradieb prekonali, príkrymi schodmi vyštverali až... sme sa ocitli v nebeských výšinách. Doslova. "Perepuča" III.A a maturantov potila nielen telesné tekutiny, ale i mozgové závity dostali zabrať.

10.10.2018

Gast aus Deutschland

Romana, Klasse I.A, hat ihren Cousin Piet Bruns eingeladen, damit er uns etwas über sich und Deutschland erzählt. Mit Studenten und Piet haben wir über den Tag der Deutschen Einheit diskutiert. Wir hatten viel Spaß und hoffentlich auch etwas Neues gelernt :-)

04.10.2018

"Cezšišpľacový" beh

Ticho húštin tunajšieho "Prátru" narušili fučiace tvory... To naša mlaď miestnych stredných škôl merala svoje sily v činnosti tak prirodzenej ako ľudstvo samo. Cezpoľný beh nechal zaskvieť aj naše chlapčenské a dievčenské družstvo. Napokon si spokojne voľkali ovenčení striebrom.

04.10.2018

So Živicou do Zaježovej

Z ďalekej Zaježovej v lone panenskej prírody pozdravujú naše druháčky :-) V rámci projektu Tajný život mesta II vytvorili quest, ktorý patril medzi tri víťazné v rámci celého Slovenska a za odmenu získali trojdňový pobyt na tomto jedinečnom mieste plnom inšpiratívnych ľudí.

26. - 28.09.2018

Výskumníci v nás

Mottom tohtoročnej Noci výskumníkov bolo Výskumníci v nás. Už tradične sme sa zapojili aj my. Myslíme si, že veda nie je v žiadnom prípade nudná, či príliš komplikovaná. Práve naopak. Hoci vyžaduje veľa trpezlivosti a disciplíny, ponúka zároveň nečakané zážitky.

28.09.2018

Levočskou dolinou

Jesenný výbeh miestneho študentstva v rámci podujatia Beh levočskou dolinou priniesol kopec ocenených: Laura Prílohová, Marko Havran, Dominika Turóciová, Lukáš Dzurňák, Peťa Repková, Jakub Hlubek, Simon Slivko a Karina Ďžuganovie. 

28.09.2018

V útrobách archívu

Prváci zašli nakuknúť do Štátneho archívu v Levoči. V rámci dňa otvorených dverí a stého výročia vzniku Československej republiky si prehliadli nielen útroby výnimočného vedeckého pracoviska, ale i čo-to vypočuli o tomto významnom jubileu. :-)

27.09.2018

Literárne zákutia Martina

Tentokrát sme sa na literárnych potulkách Slovenskom zastavili v Martine. V dome Jozefa Cígera Hronského či ateliéri Martina Benku sme už pečení-varení, tak sme sa rozhodli preskúmať aj múzeum Andrea Kmeťa.

26.09.2018

Oravská poetika s velikánmi

V rámci literárnej exkurzie sme sa s prvákmi, druhákmi a sekunďanmi vybrali do oravských končín. Navštívili sme uja Hviezdoslava, zašli sme na pár rečí aj ku Kukučínovcom a neobišli sme ani Čaplovičovu knižnicu v Dolnom Kubíne. 

18.09.2018

Od Tatier do Raja a späť

Turistický kurz krásami Vysokých Tatier a Slovenského raja za nami. Aj líšku, hada a kačky sme stretli, aj bicyklami sa zviezli, bez strát sa navrátili. A či prebytok kyslíka generácii Z neprivodí nečakané mutácie? Kiežby! :-D 

11. - 13.09.2018

Čo je finančná istota?

Ďalšia z radu prednášok na prehĺbenie ekonomickej gramotnosti nášho študentstva sa vo štvrtok 13. septembra točila okolo bývania, ako základu finančnej istoty. Problematikou prevádzala Beáta Kohiarová, realitná maklérka.

13.09.2018

Finančná (ne)sloboda

Prostredníctvom hry Finančná sloboda pod vedením Zuzany Salanciovej z OVB sa žiaci učili pracovať s rodinnými financiami a finančnými produktmi na trhu. Že aký to malo význam? Zásadný. Budú sa vedieť lepšie orientovať v zradnom svete "love"...

10.09.2018

Aj účelovo, aj do lesa

September nám zatiaľ ukazuje svoju prívetivú tvár. Prečo to nevyužiť a neopáčiť prírodné krásy v okolí Levoče? Levočské vrchy sú pre účelové cvičenie ako stvorené. Tak sme sa vybrali, aj sme opáčili a veruže dobre bolo :-)

07.09.2018

Eis auf Deutsch im Stadtpark

Sommer, Meer, Eis, Ferien... leider schon Vergangenheit :-( Heute hatten wir nur Eis. Eis auf Deutsch. Im Stadtpark. Das Schuljahr hat schon angefangen... Übrigens, welches mögt ihr am liebsten? Wir Statt-unterricht-eis... Lecker :-D

05.09.2018

Začiatok školského roka

Vždy, keď začínajú letné prázdniny, všetci školáci (aj učitelia) od radosti "vrtia chvostíkmi". Dnes však dovrteli... Znovu začala škola. Naša vzdelávacia pevnosť otvorila útroby už (asi) po 105. raz. Vítame predovšetkým nových prvákov a prímanov.

03.09.2018

Kontakt

  • Gymnázium J. Francisciho-Rimavského, Kláštorská 37, Levoča
  • riaditeľ školy: 0534514255
    zástupkyňa riaditeľa: 0534512250
    sekretariát školy: 0534512252
    školská jedáleň: 0534512512

Informácie

Galéria