Solárne dni 2013 Solárne dni 2014

Solárne dni 2014

Európske solárne dni 2014

V dňoch 1. - 15. mája 2014 sa  gymnazisti J. F. - Rimavského v Levoči zapojili do projektu "Európske solárne dni".

Už počas šk. roka vyučujúca Galina Kacejová obohatila vyučovanie fyziky vo všetkých triedach environmentálnymi témami, rozšírila vedomosti žiakov a študentov v oblastiach: veterná, solárna energia... zelená energia, ich využitie.

Študenti si pripravili referáty, kde hlavnou témou bola spotreba energie v domácnosti a jej šetrenie, využitie fotovoltaických a solárnych panelov, modely nízkoenergetických a pasívnych domov, energetický audit bytu, alternatívne zdroje energie ako "palivo" áut, chod a dizajn hybridných áut: solárneho a hydroatíčka, autíčka s palivovým článkom, eko autíčka na vodík,...

Vyučujúca poukázala na možnosť, že všetky autíčka vedia na svoj pohon využívať slnečnú energiu a názorne pomocou autíčok a hračiek ukázala technológie obnoviteľnej energie v zábavnej a hmatateľnej forme študentom všetkých vekových kategórií.

Vďaka Európskym solárnym dňom sme spropagovali slnečnú energiu a jej využitie deťom MŠ, žiakom ZŠ, študentom SŠ, verejnosti z Levoče aj širšieho okolia, ktorí sa pri nás zastavili.

Naši študenti samostatne pripravili a realizovali podujatia a stali sa tak spoluorganizátormi Solárnych dní. Priamo v uliciach Levoče pripravili malú výstavu slnečných modelov - auto, loď, vrtuľník, solárna lampa, kalkulačka, solárne hračky, solárny článok... a pozorovanie Slnka ďalekohľadom, kde okoloidúci mali možnosť vidieť aj činnosť Slnka - protuberancie.

Gymnazisti súťažili o najlepšiu fotografiu. Zo všetkých ich prác bola zrealizovaná výstava. Na hodinách fyziky vedomosti o slnečnej energii a jej využití preverila vyučujúca súťažno-zábavným testom.

Najviac sa do projektu zapojili študenti sexty A, ktorí si okrem propagačných materiálov dodaných organizátorom dobrovoľne pripravili nálepky a dokúpili žlté balóny, o ktoré bol najväčší záujem a vyrobili vlastné tričká smiley

Aj napriek nie vždy slnečnému počasiu počas slnečných dní veríme, že projekt splnil svoj hlavný účel - zvýšiť vedomosť verejnosti o solárnej energii a jej využití.

Pozri aj Fotoalbum.

Dúfame, že nabudúce podobné podujatie opäť zrealizujeme.

študenti sexty A, GJFR Levoča