Stránky predmetovej komisie B - F - Ch

Fyzika

Poslaním vyučovania fyziky je poskytnúť žiakom vedomosti a zručnosti, ktoré im umožnia správne chápať a vysvetľovať javy, deje a zákonitosti reálneho sveta a spolu s poznatkami z iných prírodovedných predmetov utvárať obraz sveta. Dôraz sa kladie na rozvoj poznávacích schopností žiakov, spôsobilosť samostatne získavať a využívať informácie v situáciách, do ktorých sa dostávajú v prírode, v spoločnosti a v každodennom živote.

Podľa alternatívneho študijného plánu sa predmet fyzika učí v 1.,2. a 3. ročníku

1. ročník : fyzikálne veličiny a ich meranie, mechanika, molekulová fyzika

2. ročník : termodynamika, elektrické pole, elektrický prúd, magnetické pole

3. ročník : striedavý prúd, kmitanie, vlnenie, základy fyziky mikrosveta

4. ročník : žiaci si môžu vybrať v rámci voliteľných predmetov 4-hodinový blok fyziky

alebo v 3. ročníku a v 4. roč. v alternatívnom štúdiu 2–hodinový blok: seminár z fyziky – opakovanie k maturite

FYZIKA (FYZ) 4 hodiny týždenne

Predmet je ponukou pre študentov, ktorí chcú študovať na matematicko-fyzikálnej fakulte, prírodovedeckej fakulte , na technických fakultách, na lekárskej a farmaceutickej fakulte a chcú maturovať z fyziky alebo zopakovať učivo fyziky na prijímacie pohovory (ČR) resp. ho budú potrebovať na začiatku štúdia na vysokej škole.

Obsah hodín tvorí učivo, ktoré si študenti osvojili počas predchádzajúcich rokov štúdia fyziky. Preberajú sa tie časti učiva, ktoré môžu byť potrebné pri štúdiu na vyššie uvedených fakultách.

Štruktúra vyučovacích hodín je zameraná na reprodukciu už získaných poznatkov, riešenie základných typov fyzikálnych úloh (podľa požiadaviek LF) a základné fyzikálne merania.

SEMINÁR Z FYZIKY (SFY) 2 hodiny týždenne

Predmet sa odporúča určite voliť študentom, ktorí chcú maturovať z fyziky; chcú študovať na matematicko-fyzikálnej fakulte, prírodovedeckej fakulte, na technických fakultách, na lekárskej a farmaceutickej fakulte . Dopĺňajú sa tie časti učiva, ktoré boli skracované alebo vynechané tak, aby vedomosti zodpovedali cieľovým požiadavkám pre maturitnú skúšku z fyziky.

Štruktúra vyučovacích hodín je zameraná na vysvetlenie nových poznatkov; riešenie základných typov fyzikálnych úloh; štruktúrovaných fyzikálnych úloh; na rozbor a opis meraní jednotlivých fyzikálnych veličín na základe zápisov z laboratórnych cvičení; na experimentálne ukážky fyzikálnych javov a ich popis a vysvetlenie. (Pri vhodnom počte žiakov v skupine je možné overiť si aj praktické zručnosti pri meraní fyzikálnych veličín jednotlivými žiakmi resp. doplnenie meraní, ktoré pre krátkosť času nebolo možné zrealizovať v nižších ročníkoch )