Stránky predmetovej komisie B - F - Ch

Biológia

BIOLÓGIA

Na úvod si pozrite krátke videá o čom to je

Cieľom gymnaziálneho učiva z biológie je charakterizovať všeobecné vlastnosti živých sústav, ich spoločné a rozdielne znaky, rozdiel medzi živou a neživou prírodou, ich funkčnú prepojenosť a závislosť. Študenti získajú informácie o stavbe a funkciách bunky, rastlinných a živočíšnych organizmov, v učive z biológie človeka o anatómií a fyziológií jednotlivých orgánových sústav. Súčasťou je i učivo z genetiky a ekológie.

Názornejšie vedomosti získajú študenti na praktických cvičeniach.

Prehľad tematických celkov:

• Úvod  do biológie
  • Bunka
  • Nebunkové a prokaryotické organizmy
  • Biológia rastlín
  • Prehľad vývoja rastlinstva
  • Plesne, huby, lišajníky
  • Všeobecná a rastlinná ekológia
  • Biológia živočíchov
  • Systém a fylogenéza živočíchov
  • Pôvod a vývoj živočíchov
  • Správanie živočíchov – etológia
  • Ekológia živočíchov
  • Základy bioenergetiky živých systémov
  • Biológia človeka
  • Genetika
  • Vznik života na Zemi
  • Pôvod a vývoj človeka na Zemi

Biológia alebo seminár z biológie – ako príprava na maturitnú alebo prijímaciu skúšku je zaradená ako voliteľný predmet v rámci predposledného alebo posledného ročíka štúdia v rozsahu 4 resp. 2 hodín týždenne.

Voliteľné predmety:

BIOLÓGIA /BIO/ 4 hod. týždenne

Je vhodná pre žiakov, ktorí si chcú zopakovať, prehĺbiť a rozšíriť vedomosti z biológie a ktorí chcú maturovať z biológie a pripravujú sa na prijímacie pohovory, biológia bude predmetom ich profesionálneho záujmu ako aj pre tých, ktorí radi poznávajú život okolo seba. Tematické zameranie: všeobecná charakteristika živých sústav, životné funkcie organizmov, systém živej prírody, vybrané kapitoly z cytológie, botaniky, zoológie, antropológie, genetiky a ekológie.

Má charakter teoretického vyučovania a praktických cvičení. Súčasťou hodín sú testy pripravované z požiadaviek na prijímacie pohovory.

SEMINÁR Z BIOLÓGIE /SBI/ 2 hod. týždenne

Cieľom je rozšírenie vedomostí stredoškolskej biológie v spojitosti s reálnym životom okolo nás. Má charakter seminára. Témy seminárnych prác si určujú žiaci sami na začiatku školského roka a v priebehu roka ich vypracovávajú, učia sa orientovať v literatúre a k danej vypracovanej téme, vyslovujú aj svoje postoje, názory, vedú diskusiu. Doplnkom sú predvádzané pomôcky, a tiež test pripravený z požiadaviek na prijímacie pohovory.

Vedeli ste, že… ?

Od roku 1913 je Dobročský prales pri Čiernom Balogu chráneným územím.