Predmetová komisia Geografia Dejepis Náuka o spoločnosti Maturita z G Mapové portály

Stránky predmetovej komisie Geografia - Dejepis - Náuka o spoločnosti

Geografia

Predmet sa zaoberá štúdiom prírodných a spoločenských javov a procesov, ktoré sa vyskytujú a prebiehajú v krajine.

Pozrite si o tom krátke videá:

Študenti získajú poznatky o jednotlivých zložkách krajinnej sféry Zeme, o procesoch, ktoré v nej prebiehajú, s dôrazom na negatívne zásahy človeka a jeho aktivít do krajinnej sféry. Osvoja si  informácie o jednotlivých regiónoch a štátoch sveta, o ich prírodných a spoločenských pomeroch.

Prehľad tematických celkov:

• Geografia ako veda
  • Zem ako vesmírne teleso
  • Zemský povrch a mapa
  • Fyzická geografia
  • Humánna geografia
  • Regionálna geografia sveta

• Geografia Slovenskej republiky

• Geoekológia a environmentalistika

Plán alternatívneho štúdia (platí od 1. 9. 2007) má uvedené tematické celky zaradené v sexte a septime (3+2 hod. týždenne) podľa plánu ISCED3 v 1., 2. a 3. ročníka (1+2+1 hod. týždenne).

V predposlednom resp. poslednom ročníku je možné si zvoliť voliteľný predmet Seminár z geografie (2 hod. týždenne) alebo Geografia (4. hod. týždenne).

Pozrite si dokument National Geographic o vzniku Zeme

GEOGRAFIA /GEO/ 4 hod. týždenne

Zameranie: pre žiakov, ktorí chcú rozšíriť vedomosti o politickej mape sveta, o politických a hospodárskych zoskupeniach sveta, o jednotlivých krajinách sveta a Slovenskej republike. Náplň tvorí: Geopolitické, hospodárske, náboženské a národnostné problémy sveta, politická geografia sveta, typy štátov a štátnych zriadení(atribúty štátov,  štátne útvary, delenie štátov, medzinárodné zoskupenia (EÚ, OBSE, OECD, NATO, CEFTA…,OSN), závislé územia sveta, hospodárska geografia krajín sveta,  geografia Slovenskej republiky, hospodárska geografia Európy a geografia miestnej oblasti

Odporúčame pre žiakov, ktorí chcú maturovať z geografie, ktorí budú potrebovať vedomostí z geografie na prijímacích pohovoroch a chcú študovať geografiu, turizmus, žurnalistiku, politológiu alebo právo alebo študovať súvisiace odbory na pedagogických, ekonomických, prírodovedeckých fakultách.

SEMINÁR Z GEOGRAFIE /SGE/ 2 hod. týždenne

Zameranie - zopakovanie a prehĺbenie učiva 2. a 3. ročníka, príprava k maturite, príprava na prijímacie pohovory na VŠ. Náplň tvoria: vybrané okruhy z fyzickej geografie /atmosféra, hydrosféra, biosféra,  litosféra,  pedosféra, Zem ako vesmírne teleso), hospodárske a politické zoskupenia sveta, regionálna geografia miestnej oblasti, krajinná ekológia (globálne problémy Zeme).

Seminár z geografie odporúčame tým študentom, ktorí majú hlbší záujem o geografiu, chcú sa jej venovať počas štúdia na vysokej škole a volia si maturitnú skúšku z geografie. Tento seminár je koncipovaný tak, aby prehlboval, rozširoval, zovšeobecňoval a systematizoval vedomosti, ktoré študenti nadobudli na hodinách geografie. Vedomosti získané na tomto seminári sa dajú využiť na prijímacích skúškach na vysokých školách pedagogických, ekonomických, na prírodovedeckých, právnických fakultách a politologických odboroch.

Pozri aj  Cieľové požiadavky na maturantov z geografie

Vedeli ste, že… ?

Putikov vŕšok v Štiavnických vrchoch je najmladším sopečným vrchom v Slovenskej republike, má okolo 130 000 rokov.