Viete, čo vám tečie z kohútika?

V rámci enviroprojektu žiaci odobrali vzorky vody z prameňov na Branisku i v Levoči a jej okolí a v laboratóriu zisťovali jej pH a tvrdosť, či prítomnosť olova, dusičnanov a ďalších látok.

Jednou z aktivít enviroprojektu realizovaného s podporou MŠVVaŠ SR je aj testovanie vody. Žiaci odobrali vzorky z prameňov na Branisku, v Levoči a jej okolí, v domácnostiach, studniach... V školskom laboratóriu zisťovali pH vody prístrojom, aj indikačným papierikom, tvrdosť vody, prítomnosť/neprítomnosť olova, pesticídov, baktérií, dusičnanov, dusitanov...

Pri vzorkách z prameňov potoka  V. Svinky na Branisku a na Mariánskej hore sa predpoklad, že sa ani v jednom prípade neobjavia nežiadúce látky potvrdil. Testovali sme aj vodu zo sídliska Pri prameni, vodu z priehrad, rybníkov... a musíme naše vodstvo v regióne pochváliť. Aj keď voda je označená ako nepitná, nie je kontaminovaná. Vo vodovodných kohútikoch máme čistú kvalitnú pitnú vodu.

Rôzne vzorky z prírody a domácností sa líšili hlavne tvrdosťou, ktorú sme merali TDS metrom - prístroj na meranie množstva rozpustených látok vo vodnom roztoku (minerály, soli alebo kovy). Čím je hodnota TDS (Total Dissolved Solids) nižšia, tým je voda čistejšia. Pre ľudský organizmus je vhodné piť vodu s nízkou hodnotou TDS. Vysoká hodnota indikuje tvrdú vodu, ktorá môže zanášať potrubia a spotrebiče vodným kameňom.

31. 03. 2016   |   Beáta Procházková, Galina Kacejová