Európske solárne dni

Od 1. do 18. mája 2015 sú tu Európske solárne dni a naše gymnázium je opäť súčasťou tohto projektu. Čo v Rakúsku v roku 2002 začalo ako Deň Slnka, sa postupne úspešne rozšírilo po Európe.

Čo v Rakúsku v roku 2002 začalo ako Deň Slnka, sa rozšírilo na celoeurópsku kampaň, ktorá prebieha každoročne počas prvých májových týždňov. Európske solárne dni úspešne propagujú využívanie bezplatného neobmedzeného obnoviteľného zdroja energie na výrobu elektriny, ale aj tepla a chladu – Slnka, ktoré je dostupné komukoľvek a kdekoľvek.

Konajú sa stále vo väčšom počte krajín a v roku 2010 boli rôznymi organizáciami, od výrobcov solárnych zariadení po školy a miestne úrady, zorganizované v 17 európskych krajinách. Táto iniciatíva združuje lídrov zo sektoru solárnej tepelnej a elektrickej energie z celej Európy.

Primárnym cieľom Európskych solárnych dní je totiž zvýšiť informovanosť verejnosti o potrebe i možnostiach využitia solárnej energie, motivovať ľudí k šetrnejšiemu a ekologickejšiemu správaniu, ako aj nasmerovať ich k využívaniu zdrojov dostupných priamo z prírody.

Krásne slnečné májové dni preto využívame na propagáciu tohto projektu. Okrem iného vyrábame slnečné hodiny, inštalujeme fotovoltaický článok, varíme na solárnej peci... a je to normálne aj jedlé ;-)

03. 05. 2015   |   Galina Kacejová   |   zdroj: Európske solárne dni