Book Spine Poetry

Anglické kníhkupectvo 11th Floor Books, jazyková škola The Bridge a časopis Friendship ohlásili druhé pokračovanie Book Spine Poetry súťaže. Zo 161 básní uspelo aj dielko našich študentiek...

Úloha bola jednoduchá a zároveň zložitá - poskladať kôpku anglických kníh tak, aby nadpisy na ich chrbtoch vytvorili báseň. Počas nasledujúcich týždňov dorazilo až 161 básnickych výtvorov, každý niečím zaujímavý a jedinečný. Okrem Slovenska sa do súťaže zapojili aj autori zo Srbska, Českej republiky a Veľkej Británie, takže súťaž sa naozaj niesla v medzinárodnom duchu.

O troch výhercoch rozhodol počet hlasov (cez "like" a "share"), ktoré ich báseň získala na Facebooku (album #1 a album #2). Súboj o top priečky bol napínavý do posledného dňa, tu sú tri básne s najvyšším počtom hlasov:

1. miesto: Sanjin Gerović

zo Strednej matematickej školy v Belehrade v Srbsku.

2. miesto: Jovana Ivetić

z Gymnázia Dušan Vasiljev v srbskej Kikinde.

3. miesto: Lenka Strapková a Jozefína Theissová

z Gymnázia Janka Francisciho-Rimavského v Levoči.

If I Were Young
The Listener
The Sleeping Beauty
East of the Sun and West of the Moon
Where is Everybody?
Celebrity
Many Lives Many Loves
Two Kinds of Time

Mladé autorky prezradili, že báseň je o "malom dieťati, ktoré žije vo svojom svete rozprávok, kdekoľvek je. Nezaujíma sa o to, kto sa okolo neho nachádza, všetko, čo hľadá je láska." Trvalo im viac ako týždeň kým vytvorili finálnu podobu básne, pričom ich výber bol obmedzený na približne 90 anglických kníh z ich školskej knižnice. Originálny spôsob usporiadania kníh (pozri fotografiu) v ich básni nebol vopred naplánovaný, len chceli aby boli nadpisy všetkých kníh čitateľné v horizontálnej polohe. "Knihy neustále padali, no asi po 15 minútach opatrného skladania s pomocou pani profesorky sa všetko podarilo, odfotografovalo a znova spadlo."

02. 03. 2015   |   Mária Zelená   |   zdroj: 11th.sk