Do Košíc za Beňovským

Najvzrušujúcejšie príbehy píše život. Móric Beňovský žil svoj život akoby ho písal. Nie ako románovú epopeju s pokojne plynúcim dejom, ale ako strhujúcu drámu s tragickým vyvrcholením.

Autori muzikálu o Móricovi Beňovskom Milan Antol, Adrián Harvan a Vladimír Krausz nemuseli a ani nechceli jeho dramatický život prikrášľovať, nedajbože v ňom niečo retušovať. Nechávajú jeho príbeh odvíjať sa tak, ako ho poznáme z Beňovského memoárov, z vedeckej historickej literatúry, ale i z rôznych národne či geograficky podmienených interpretácií životného osudu tejto legendárnej postavy.

Stredoeurópan Móric Beňovský, narodený v suchozemskej krajine, na Slovensku, z ktorého túžba po slobode a úniku z vyhnanstva na Sibíri urobila uznávaného moreplavca a objaviteľa nových námorných ciest bol totiž v plnom slova zmysle občanom celého vtedajšieho sveta. Narodil sa v mestečku Vrbové vo vtedajšom Uhorsku a jeho doposiaľ nenájdený hrob sa nachádza na východnom myse ostrova Madagaskar.

Vo svojom memoárovom diele, ktoré príznačne nazval "Pamäti a cesty" opisuje, kde všade ho zavial osud ale i vietor v plachtách lodí: Poľsko, Rusko, ktorým celý rok putoval do vyhnanstva v Boľšerecku, vtedy ešte ruská Aljaška, čínske Macao, Francúzsko, Anglicko, severná Amerika. Vie sa, že Móric Beňovský žil, i čo vykonal. V tom zmysle je príbeh muzikálu reálny. Postava Mórica Beňovského, jeho vnútorný svet je však fikcia, umelecká predstava tvorcov muzikálu.

Naši študenti a pedagógovia sa predstavenia zúčastnia 8. decembra.

odchod z Levoče: 7:30 hod. od sochy Ľ. Štúra

začiatok predstavenia: 10:00 hod.

dĺžka predstavenia: 160 min.

po predstavení: rozchod 1,5 hod.

odchod z Košíc: 14:30 hod.

14. 11. 2014   |   Ingrid Kochová   |   zdroj: Štátne divadlo Košice