Cestovanie vlakmi zdarma

Od 17. novembra 2014 zavádza štát bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov. Rovnako to platí aj pre cestovanie vlakmi súkromného prepravcu RegioJet. Oboznámte sa s podmienkami...

Na základe rozhodnutia vlády SR o bezplatnej preprave žiakov, študentov a dôchodcov vo vlakoch od 17. novembra 2014, pripravuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) realizáciu všetkých technických a organizačných podmienok na zabezpečenie bezplatnej prepravy.

Bezplatná preprava cestujúcich bude možná vo vozňoch 2. triedy v regionálnych aj diaľkových vlakoch realizovaných na objednávku štátu. Súčasne bude bezplatná preprava viazaná na konkrétneho cestujúceho (povinnosť registrácie a získania preukazu), na konkrétnu trasu a deň, ako aj cestovný lístok s nulovou hodnotou.

V regionálnych vlakoch (osobné vlaky, regionálne expresy) bude cestovanie flexibilné na ktorýkoľvek vlak v daný deň. Vo vybraných kategóriách diaľkových vlakov (Rýchlik, Expres, EuroNight, EuroCity) bude bezplatné cestovanie viazané aj na konkrétny vlak/ spoj. Bezplatná preprava nebude možná v InterCity vlakoch.

Je potrebné, aby si s Tvojím ISIC/EURO<26 preukazom zašiel na železničnú stanicu a vybavil si registračný preukaz Železničnej spoločnosti Slovensko – dostaneš ho zdarma. Toto musíš stihnúť najneskôr do 31.3.2015 – dovtedy si môžeš s ISIC/EURO<26 preukazom kupovať za 0 € cestovné lístky na bezplatnú dopravu.

Pri cestovaní potom používaš už iba svoj preukaz ISIC/EURO<26 – najprv si kúpiš cestovný lístok na bezplatnú dopravu za 0 € a vo vlaku ukážeš revízorovi lístok a svoj preukaz ISIC/EURO<26 (papierový preukaz od železníc už nemusíš nosiť). Viac informácií TU.

Ak cestuješ vlakmi RegioJet na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno, postup je takýto: je potrebné si vybaviť na ZSSK registračný preukaz zdarma a potom sa vo vlaku Regiojet preukazovať už iba s Preukazom žiaka ISIC/EURO<26 s vyznačenou platnosťou a cestovným lístkom za 0 €. Viac informacií je možné nájsť TU.

Nezabudni, že na preukaz ISIC/EURO<26 máš na Slovensku ďalších viac ako tisíc zliav v obchodoch, kinách, fastfoodoch a eshopoch. Všetky nájdeš TU.

12. 11. 2014   |   Oľga Gadušová   |   zdroj: Železničná spoločnosť Slovensko