V objatí hradieb

V stredu 5. novembra sa kvinta A zúčastnila prednášky s názvom V objatí hradieb v Mestskom divadle v Levoči. O zákutiach levočského hradobného systému rozprával historik Ivan Chalupecký.

Levoča má najzachovalejší hradbový systém v rámci Slovenska. Prvé mestské hradby obkolesovali mesto už v 13. storočí v dĺžke asi 2,5 km. Súčasťou hradieb boli 3 brány, z ktorých sa zachovali len dve: Vyšná, dnes Košická a Menhardská brána. Hradby boli opevnené 13 - 16 baštami a vežami, z ktorých sa dodnes zachovalo len päť.

Chýba však asi päťsto metrov opevnenia v úseku pri kasárňach, dnes sídel niekoľkých škôl, kde boli hradby zrúcané pri výstavbe samotných kasárni v 19. storočí. Od roku 1996, keď sa hradby dostali do havarijného stavu, Levočania viac-menej plynulo zabezpečujú ich obnovu. Táto investícia si doposiaľ vyžiadala takmer milión eur.

Nezvyčajné ticho počas celej prednášky v divadelnej sále Mestského divadla hádam nabáda predpokladať, že téma prítomných študentov v skutku zaujala. Historik Ivan Chalupecký nás nepočastoval len faktmi z dôb dávno minulých, ale i vlastnými postrehmi dlhoročného obyvateľa mesta. V tomto duchu sa niesla aj diskusia so staršími členmi obecenstva.

05. 11. 2014   |   Števo Plačko