Vedecká show svetla a zvuku

Oči a uši sme mali nastražené. Michael Londesborough nám pomocou zaujímavých experimentov predviedol vlastnosti svetla a zvuku. Kto by nechcel byť takto "ožiarený" a zároveň osvietený? :-)

Európska noc výskumníkov 2016 nám tento rok prináša bohatú ponuku sprievodných podujatí pred samotným festivalom. Jedným z nich je atraktívne vystúpenie obľúbeného popularizátora vedy Michaela Londensborougha, ktorý dlhodobo žije a pôsobí v Českej republike. Mladé publikum jeho prístup k vede a spôsob komunikácie zbožňuje! Nenechali sme si ujsť skvelú príležitosť zažiť ho naživo a vybrali sme sa za ním do Košíc.

Svet okolo nás vnímame predovšetkým zrakom a sluchom. I keď svetlo a zvuk považujeme za samozrejmosť, niektoré ich vlastnosti sú veľmi prekvapivé. Spoločným princípom svetla a zvuku je vlnenie. Navzdory tomu sa oba tieto javy výrazne líšia. Ako je možné, že svetlo je približne miliónkrát rýchlejšie ako zvuk? Prečo počujeme, čo sa deje za rohom, ale nevidíme to? Prečo sa zvuk nešíri vákuom? Môžeme zvuk vidieť? Prečo vnímame rôzne farby? Môžeme pomocou svetla preniesť informácie? V priebehu vedeckej show Svetlo a zvuk nám Michael Londesborough na tieto otázky odpovedal a pomocou zaujímavých experimentov názorne predviedol vlastnosti svetla a zvuku.

20. 09. 2016   |   Galina Kacejová, Vierka Kopaničáková, Oliver Chudovský   |   nocvyskumnikov.sk