Výlet za Tutanchamonom

Objav hrobky pred 90-timi rokmi vyniesol počas jednej noci neznámeho faraóna Tutanchamona na výslnie. Keď ju v roku 1922 archeológ Howard Carter objavil, spôsobil tým svetovú senzáciu.

Výstavy fascinujúceho umenia starého Egypta sú dlhodobo veľmi populárne.  Projekt Tutanchamon - Jeho hrobka a poklady však prináša novú dimenziu - jeho návštevníci môžu prežiť očarujúci príbeh vykopávok ako z naozajstného románu. Tento zážitok si nechce nechať újsť ani 65 študentov Gymnázia Janka Francisciho Rimavského, ktorí sa výstavy inštalovanej v Bratislave v areáli Incheba Exo zúčastnia 4. novembra 2014.

Výstava je zostavená tak, ako bola pred takmer 100 rokmi hrobka objavená a otvorená. Všetky posvätné predmety, sošky, šperky a aj sarkofágy ležia presne na rovnakých miestach, ako boli kedysi nájdené. Návštevníci uvidia viac ako 1000 nádherných predmetov vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho ohromného pozláteného sarkofágu.

Cieľom výstavy nie je nahradiť prezentáciu originálov, ktoré sú v svetových múzeách, ale poskytnúť návštevníkom ucelený zážitok. Výstava ponúka svetovú unikátnu repliku najzaujímavejšej  hrobky ľudstva s jej pokladmi a to v múzejnej kvalite. Ponúka tak možnosť nahliadnuť do priestorov trojrozmerného modelu hrobky v jej pôvodnej podobe. Návštevníci sa doslova a do písmena prenesú v čase do doby dávnych faraónov a ich sveta.

Na sprostredkovanie informácií a na  oživenie kultúry a duchovného života starovekých Egypťanov boli využité najmodernejšie multimediálne technológie. Nájdete tu všetko: kult mŕtvych, božstvá, dynastie aj tajomné hieroglyfické písmo. Ústrednou témou celej výstavy je samozrejme sám veľký Tutanchamon.

Tutanchamon je jedna z najtajomnejších postáv egyptskej histórie. Bol potomkom 18. dynastie, ktorá založila Nové kráľovstvo a viedla ho  počas obdobia rozkvetu. Tutanchamon bol synom božského kráľa  Achnatona a stal sa tak faraónom už v ôsmych rokoch, nevládol dlho, nakoľko zomrel za doposiaľ úplne nevyjasnených okolností o necelých desať rokov neskôr.

Jeho nástupcovia takmer úplne vymazali jeho meno zo všetkých pomníkov, takže nefiguroval na žiadnom zozname kráľov a ostal v zabudnutí. Neznámy a neobjavený ležal po takmer tri a pol tisícročia v Údolí kráľov, až kým jeho hrobka nebola objavená Hawardom Carterom.

Milí študenti a pedagógovia,

tí z vás, ktorí sa zúčastnia výletu do Bratislavy na výstavu Tutanchamon - Jeho hrobka a poklady, vedzte, že sa v utorok, 4. novembra, odchádza o 6:45 hod. spred sochy Ľudovíta Štúra na Námestí Majstra Pavla. Cesta oboma autobusmi bude trvať približne 5-6 hodín a na výstavu by sme mali dôjsť približne o 13:00 hod.

Prehliadka výstavy (individuálne s audio-sprievodcom na ušiach), ktorá je situovaná v areáli Incheba Expo na petržalskej strane Bratislavy v blízkosti Auparku, bude trvať približne 2 hodiny. Následne budeme mať približne 1,5 hod. rozchod. Z Bratislavy by sme mali odchádzať medzi 16:30 a 17:00 hod.

Do Levoče sa vrátime približne medzi 22:00 a 23:00 hod. V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte učiteľa Štefana Plačka (v zborovni alebo priamo na vyučovaní). Všetci sa, prosím vás, povinne oboznámte s NÁVŠTEVNÝM PORIADKOM výstavy.

Ostatní študenti a pedagógovia, ktorí sa výletu nezúčastnia, sa budú v utorok, 4. novembra, učiť podľa zmeného rozvrhu. Upravený rozvrh nájdete nižšie. Kliknutím na odkaz si ho otvorte alebo stiahnite do počítača.

ROZVRH 04.11.14

29. 09. 2014   |   Števo Plačko   |   zdroj: www.tut-vystava.sk