Výročie popravy krásnej Juliany

Študenti prímy A sa 25. septembra zúčastnili dramatizácie popravy Levočskej bielej pani pri klietke hanby. Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti 300. výročia tejto udalosti...

 

Volala sa Juliana. Žila v čase, keď bolo Slovensko súčasťou veľkej krajiny, ktorá sa volala Uhorsko. Vládol tu cisár z rodu Habsburgovcov a žilo sa veľmi ťažko. Juliana sa narodila v zámožnej rodine Géciovcov v Ožďanoch, malej dedinke na juhu Slovenska. Jej otec, Žigmund Géci, bol vojenským kapitánom a vyznamenal sa v mnohých bojoch.

Keď mala Juliana asi 20 rokov vydali ju za Jána Korponaya. Spolu sa presťahovali na Spiš, do Levoče. Ján bojoval v oddieloch Františka II. Rákociho a Juliana žila bohatým meštianskym životom v jednom z domov na levočskom námestí. Narodil sa im synček, ktorému dali meno Gabriel.

Kvôli ťažkému životu v krajine povstali proti cisárovi mestá, šľachta i chudobní ľudia. Víťazné bitky striedali porážky. Aj Levoča bola medzi povstaleckými mestami. Po ťažkom a dlhom obliehaní sa mesto vzdalo a prešlo na stranu cisára. Podľa legendy sa o to pričinila práve Juliana, ktorá otvorila v jednu noc, bránku od tajnej chodby.

Cez ňu do mesta vnikli nepriateľské vojská. Lenže to bola iba legenda. Mešťania sa sami rozhodli, že sa vzdajú, lebo cisárske vojská boli v presile. Levoča utiekla z Levoče, ale ako zradkyňu ju zajali, dlho väznili a mučili. Obvinili ju z vlastizrady a v maďarskom meste Györ ju popravili. Mladej Juliane sťali hlavu na popravisku na hlavnom námestí.

Stalo sa to 25. septembra v roku 1714.

Prečo sa volala biela? Pretože mesto vraj zradila v noci, keď mala oblečené biele nočné šaty. A takto ju maľovali na svojich obrazoch aj mnohí umelci. O jej živote a osude napísal knihu, román, spisovateľ Mór Jókai. Odvtedy legenda o krásnej panej, ktorá zradila mesto žije nielen medzi Levočanmi.

SNM - Spišské múzeum v Levoči pripravilo zároveň netradičnú výstavu v exteriéry. Okolo starej radnice, na Námestí Majstra Pavla, boli inštalované výtvarné diela, ktoré súviseli so životom a dobou, v ktorej Juliana Korponayová žila. Pri každom z diel sme mali možnosť dozvedieť sa niečo o minulosti mesta i o jej osude.

Študenti prímy A sa rozdelili na menšie družstvá a snažili sa čo najrýchlejšie obísť všetkých šesť stanovíšť s dielami, získať čo najviac informácií, aby tak následne uhádli správnu indíciu. Zá správnu odpoveď dostali na pracovný list, ktorí obdržali na začiatku, pečiatku. Družstvo, ktoré už malo všetky pečiatky, vyplnilo kontaktné údaje a bolo zaradené do žrebovania o ceny.

Prímanov zaujalo predstavenie, ale ešte viac samotná súťaž. Preukázali silného bojovného ducha. Spomedzi ostatných družštiev z iných škôl ich bolo najviac vidieť i počuť...  :-) Do školy sme odchádzali s množstvom nových poznatkov a zážitkov. Zábavno-poučné popoludnie sme zavŕšili spoločnou momentkou v klietke hanby. 

 

25. 09. 2014   |   Števo Plačko   |   zdroj: SNM - Spišské múzeum v Levoči

FOTOALBUM

 

 

Kontakt

  • Gymnázium J. Francisciho-Rimavského, Kláštorská 37, Levoča
    Kláštorská 37, 05467 Levoča
  • riaditeľ školy: 0534514255
    zástupkyňa riaditeľa: 0534512250
    sekretariát školy: 0534512252
    školská jedáleň: 0534512512

Informácie

Galéria