Lenka o utečencoch v Denníku N

Dennik N vyzval deti, aby utečencom poslali odkaz alebo napísali, čo o nich vedia. Z prác vybral päť textov. Texty vyšli aj v tlačených novinách a medzi nimi text Lenky Strapkovej z II.A.

Vitaj a nauč sa to, čo my – nariekať

Milý utečenec,

je mi trápne volať Ťa takto. Znie to totiž, akoby si bol iný ako ja, a pritom nie sú všetci ľudia len ľuďmi?

Máš za sebou dlhú a namáhavú cestu, určite si vyčerpaný a na dne, ale neboj sa, na tomto svete (ak by to niekto nevedel, tak v našom spoločnom domove, ktorý patrí každému rovnako, či už taký alebo hentaký) sme aj my, ľudia, ktorí vedia, že potrebuješ pomoc, ale hlavne toleranciu.

Možno Ti chvíľku potrvá, kým si zvykneš na slovenský (európsky) život tých, ktorí Ťa, tu nechcú. Dovoľ mi, aby som Ti ho uviedla v skratke.

Prvé, čo sa musíš naučiť, je nariekať, viem, znie to nezmyselne, nuž je to tak. Nariekanie je základ zábavy a životného štýlu  Slovákov, avšak, aj nariekanie má svoje kategórie:

a) všeobecné nariekanie, to znamená, nariekanie na vládu. Faktom je, že aj toto nariekanie si musíš poistiť, čo znamená každé štyri roky si zvoliť tú istú vládu a potom na ňu zas nariekať. To je sranda, že?

b) situačné nariekanie, to znamená sťažovať sa na daný výkyv doby. Uvediem príklad: “Tí, homosexuáli, imigranti, neplatiči daní, podnikatelia, sused, svokra, kolegovia, to oni, oni môžu za to, že ja mám zlý život!” V tomto nariekaní máš možností veľa, stačí len nechať zapracovať svoju fantáziu.

Samozrejme, všetko má svoju daň, a tak po peknom dni, keď prídeš domov a začneš žiť sociálny život na sieti, úplne postačí, keď rozdáš zopár “páči sa mi to” ubitým zvieratkám, ktoré vďaka tebe a tvojmu “zdieľaniu” dostanú zázračnú silu, jedlo a samozrejme potrebné ošetrenie.

Toto sú oni, tí, ktorí Teba nazývajú nekultivovaným, tí, ktorí sa Ťa, boja. Ale ty sa nemusíš. Ak sa im niečo nepáči, sedia na zadku a maximálne zas nariekajú. Síce existuje aj pár rytierov z ich radov, lenže tých spoznáš rýchlo: nemajú vlasy, naopak majú silné hlasy bezduchých slov.

Predstav si, oni tvrdia, že sa nevieš správať, pretože nechávaš za sebou neporiadok. Asi zabudli na ich tajné svätyne na okrajoch lesov.

Ale o tomto liste nikomu ani muk, ja som totiž len šestnásťročné dieťa, ktoré ešte do ničoho nevidí, nesmie mať vlastný názor a musí počúvať rady starších zadubencov.

Nakoniec len dodám, svet je preplnený prázdnymi hlavami, ale ty sa drž a nevzdávaj sa, verím, že to zvládneš a nebudeš sklamaný z toho kde si sa to dostal.

29. 09. 2015   |   Števo Plačko   |   zdroj: Denník N