Upratovanie na Chvalabohu

Na vrchole Braniska bol na konci druhej svetovej vojny postavený pamätník Chvalabohu. S prímanmi a sekunďákmi sme sa vybrali do týchto miest s cieľom vyčistiť a zveľadiť ich.

Cez priesmyk Braniska prechádzali cisárske a povstalecké vojská od 17. do 19. storočia, aj vojská v čase druhej svetovej vojny. V spojitosti s oslobodením tejto časti Braniska bol na vrchole postavený pamätník Chvalabohu. My sme sa vybrali do týchto miest s cieľom zveľadiť ich. Vyčistili a opravili sme pamätník, vymenili pamätnú tabuľu, na ktorej bol už zničený nápis, namaľovali kríž a upravili jeho okolie.

Žiaci prímy a sekundy vyzbierali nielen veľké množstvo odpadu, no aj si vychutnali krásne prechádzky pozdĺž Veľkej Svinky. Na jej toku je Prírodná národná a kultúrna pamiatka Slovenska - krasová jaskyňa Diablova diera, ktorá siaha až do hĺbky 120 metrov pod horský masív. Aktivity projektu Chvalabohu realizovali okrem študentov štátneho Gymnázia J. F. - Rimavského aj členovia OZ Gymnázia J.F.R. Alumni.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Šanca pre váš región Nadácie Orange.

18. 09. 2015   |   Galina Kacejová, Beáta Procházková