Otvorená knižnica

je názov programu, ktorý financuje Nadačný fond Skupiny VSE spravovaný Karpatskou nadáciou, vďaka ktorému môžeme obnoviť knižničný fond, doplniť databázu kníh, zriadiť čitáreň so študovňou a aj tým oživiť knižnicu školy.

Názov nášho projektu: Poseďme spolu s knihou!

Realizované aktivity:

1. zriadenie čitárne so študovňoufoto - zriadenie priestoru, ktorý bude slúžiť študentom ako oddychová zóna počas voľných hodín, ako čitáreň či študovňa po vyučovaní alebo ako miesto na uskutočňovanie rôznych literárnych podujatí

2. zriadenie čitateľského kútika – foto

3. beseda so spisovateľom Valentínom Šefčíkomfoto - Naše pozvanie prijal bývalý študent gymnázia Valentín Šefčík, rodák z Jablonova a riaditeľ ZŠ v Bertotovciach. Ako autor poézie pre deti porozprával o svojej tvorbe, predstavil tri knihy básničiek, ktoré doteraz napísal, z nich posledná Basta fidli vyšla roku 2010 v bratislavskom vydavateľstve Q111 pri príležitosti dvadsiateho výročia jeho založenia. Kniha sa dostala do povedomia aj vďaka ilustráciám Miroslava Cipára a dostala sa do kolekcie najkrajších detských kníh jari, leta, jesene a zimy 2010. Pre žiakov bolo zaujímavé rozprávanie o maličkej škole, v ktorej učí i riaditeľuje dvom triedam. Autor si s radosťou vypočul svoje básničky v interpretácii našich žiakov. Už teraz sa môžu všetci tešiť na novú pripravovanú knihu, prezradil z nej niekoľko veršov i to, že bude o veľkej láske ukrytej v malej knižočke.

4. beseda so spisovateľom Erikom Jakubom Grochomfoto - Literárne rozprávania pokračovali v spoločnosti básnika, scenáristu a vynikajúceho autora kníh pre (nielen) deti, Erika Jakuba Grocha. Študentov zaujal ako človek, ktorý pútavo rozprával o svojom živote v útulnej chalúpke v spoločnosti kníh, písania, rádia, jedného počítača i svojich troch detí; vrátil sa do detských čias a spomínal na roky strávené v Afrike, na tamojších obyvateľov, životný štýl, školu i zdanlivo nekonečnú púšť, ktorá mu dodnes chýba. Hoci v oddelení detskej literatúry môžeme nájsť (iba) jeho tri knihy, všetky sú vysoko hodnotené, vďaka nim jeho meno figuruje napríklad na Čestnej listine IBBY alebo v zozname autorov najlepších detských kníh Slovenska. Prvá, Tuláčik a Klára (2002), v súčasnosti vyšla už v treťom vydaní a patrí medzi najpredávanejšie knihy. Autor prezradil, že sa spolu s ilustrátorom Ľuboslavom Paľom (jeden z najlepších slovenských ilustrátorov predstavujúci strednú generáciu) dohodli na pokračovaní Tuláčika a Kláry buď na ceste alebo v krajine Ončenoken a mohli by sme ich nájsť v kníhkupectvách už na budúci rok. Študentom sa páčilo aj rozprávanie o „indigových“ deťoch Ábé a Aha, deťoch s „anjelskou podstatou“, ktoré dokážu vnímať dušu vecí. Knihu ilustroval svojským spôsobom jeho syn Martin v škále od čiernej až po najbledšie odtiene sivej.

4. Prečítaj mi zo svojej obľúbenej knihy - foto

Zoznam knih zakúpených v rámci projektu (xls)

Vedeli ste, že… ?

Prvým dielom napísaným na území dnešného Slovenska sú latinské Hovory k sebe (Ta eis heatuton) z roku 172, ktorých autorom bol Marcus Aurelius Antoninus.