Stránky predmetovej komisie B - F - Ch

Chémia

Cieľom vyučovania chémie na gymnáziu je oboznámiť žiakov s chémiou ako prírodnou vedou, s jej vplyvom na ostatné vedné odbory a na bežný život. Chémia rozširuje všeobecné vzdelanie žiakov a súčasne poskytuje základy pre ďalšie vzdelávanie v chemických i prírodovedných odboroch, medicíne, farmácii, environmentálnych vedách.

Teoretické poznatky si študenti môžu overiť počas praktických cvičení, kde nadobúdajú aj zručnosť pri práci  v chemickom laboratóriu.

Prehľad tematických celkov:

Všeobecná, fyzikálna a anorganická chémia

• látky, prvky, zlúčeniny a zmesi, názvoslovie

• zloženie a štruktúra atómov

• chemická väzba

• roztoky

• chemické reakcie, chemické rovnice

• termochémia

• chemická kinetika

• chemické rovnováhy

• periodická sústava prvkov

• chémia prvkov s, p, d a f

Analytická chémia

• výber z anorganickej analýzy

• metódy kvalitatívnej analytickej chémie

• metódy kvantitatívnej analytickej chémie – vážková a odmerná analýza

Organická chémia

• klasifikácia, vzorce, väzby, štruktúra  a reakcie organických zlúčenín

• uhľovodíky

• deriváty uhľovodíkov

• makromolekulové látky

• chémia prírodných látok – heterocyklické zlúčeniny, lipidy, sacharidy bielkoviny a nukleové kyseliny

Základy biochémie

• zloženie živých sústav

• vitamíny, enzýmy, hormóny

• fyzikálnochemické deje v živých sústavách – metabolizmus sacharidov, lipidov, bielkovín, citrátový cyklus a koncový oxidačný reťazec

Študenti možnosť zvoliť si v 4. ročníku z chémie 4-hodinový blok alebo v 3. ročníku a v alternatívnom pláne vo 4. roč. aj 2-hodinové cvičenia zamerané na opakovanie učiva a prípravu k maturite.

Talentovaní študenti majú možnosť zúčastňovať sa súťaží chemickej olympiády.

Voliteľné predmety:

CHÉMIA /CHE/ 4 hod. týždenne

Predmet Chémia je zameraný na upevnenie, prehĺbenie, rozšírenie a systematizáciu poznatkov celého gymnaziálneho učiva chémie. Cieľom je pripraviť študentov na maturitnú skúšku a na prijímacie skúšky na vysoké školy (lekárske fakulty, farmaceutické fakulty, veterinárne lekárstvo, odbory chemickej a potravinárskej technológie). Žiaci by mali na vyššej úrovni pochopiť vzťahy medzi zložením, štruktúrou a vlastnosťami chemických látok, aktívne uplatňovať už osvojené poznatky najmä v oblasti chemických reakcií a pri riešení náročnejších problémových úloh, využívať poznatky z biológie a matematiky.

CVIČENIA Z CHÉMIE /CCH/ 2 hod. týždenne

Predmet cvičenia z chémie je zameraný na výpočtové a praktické úlohy. Cieľové požiadavky na vedomosti a zručnosti maturantov z chémie a maturitné zadania obsahujú jednoduché experimenty. Cieľom je pripraviť študentov na maturitnú skúšku, pohotovo riešiť problémové chemické úlohy a náročnejšie výpočtové úlohy na prijímacích skúškach. Súčasťou prípravy študentov je ich samostatné vypracovanie laboratórnych protokolov z praktických úloh.