Predmetová komisia Geografia Dejepis Náuka o spoločnosti Maturita z G Mapové portály

Stránky predmetovej komisie Geografia - Dejepis - Náuka o spoločnosti

Dejepis

Prečo treba študovať dejiny ?  - o tom je aj toto video

Žiaci sa učia dejepis v 1. -3. ročníku po 2 hodiny. Sú voliteľné možnosti  z dejepisu vo 4. ročníku. Všeobecným cieľom vyučovania dejepisu je utvárať a formovať kritické historické vedomie, na základe ktorého by boli žiaci schopní pochopiť minulosť a prítomnosť Slovenska. Zároveň by mali porozumieť premenám Európy a sveta, poznávať globálne problémy ľudstva v oblasti politickej, sociálnej, ekonomickej, ekologickej a kultúrnej.

Ako budúci vysokoškoláci a občania, ktorí sa budú spolupodieľať na riadení jednotlivých oblastí života, majú žiaci získať všeobecné historické vzdelanie, ktoré im umožní hlbší pohľad na najznámejšie problémy ľudskej spoločnosti.

V 1. ročníku učiva dejepisu sa venujeme praveku, najstarším civilizáciám, svetu antiky a jej odkazu pre dnešok, včasnému stredoveku, vrcholnému stredoveku.

V 2. ročníku sa zaoberáme novovekom, zámorskými objavmi, revolúciami v Nizozemsku, Anglicku, USA, Francúzsku, Európe a svetom po roku 1815, vznikom slovenského  moderného národa, Rakúsko - Uhorskom v období dualizmu, novým politickým obrazom Európy.

Na seminároch sa vyučujúci venujú maturitným témam. Cieľom je pripraviť žiakov k maturitnej skúške a k prijímacím pohovorom na VŠ.

Veľa študentov je každoročne zapojených do súťaží. Žiaci sa zapájajú aj do súťaží SOČ a regionálnej súťaže Priateľské krajiny v zjednotenej Európe.

Voliteľné predmety:

DEJEPIS /DEJ/ 4 hod. týždenne

Učivo obsahuje problematiku svetových a národných dejín. Úlohou je prehĺbiť poznanie historického vývoja ľudstva od obdobia praveku po súčasnosť. Hodiny budú venované opakovaniu učiva 1. – 3. ročníka a jeho prehlbovanie, získavanie poznatkov z literatúry a časopisov. Cieľom je, aby si žiaci vytvárali vlastný argumentmi podložený názor na historický proces. Seminár je zameraný na prípravu k maturitným skúškam, prípravu na vysoké školy humanitného zamerania – právo, politológia, zahraničné vzťahy, archeológia, učiteľské aprobácie a pod. Učivo možno doplniť podľa záujmu žiakov.

SEMINÁR Z DEJEPISU /SDE/ 2 hod. týždenne

Cieľom predmetu je rozšíriť, prehĺbiť, spresniť a systematizovať poznatky žiakov získané v dejepise, aby sa žiaci naučili charakterizovať a systematizovať základné vývojové obdobia, poznávať historické fakty a dávať ich do súvislosti a pripraviť sa na maturitnú skúšku.