Vianočná akadémia 2014

Akadémia 2014 je za nami. Niesla sa v duchu blížiacich sa sviatkov. Študenti všetkých tried našej školy prispeli každý svojou jedinečnou časťou do vskutku vydareného a zábavného celku.

Tohtoročná akadémia sa niesla v duchu blížiacich sa vianočných sviatkov. Študenti kvinty A, "mozog" celého podujatia, vystavali celý program na tému Vianoce u nás doma. Pozostával z 15 samostatných vystúpení rozdelených do troch blokov. Každý blok bol uvedený hranou scénou z typickej slovenskej predvianočnej, štedrovečernej a silvestrovskej obývačky. Tu sa najväčší priestor ušiel Michalovi Urbanovi a treba povedať, že svojej úlohy sa zhostil bravúrne. Jeho frfľajúci a cynický dedo "zabalený" v spišskom dialekte bol najautentickejším prvkom večera.

V jednotlivých hraných číslach, od hudobných (skvelí Michal Hanigovský a Šimon Tripšanský), speváckych (sympatická Klaudia Kurtová a Michaela Varšová) a tanečných vystúpení (napr. prímanky alebo fantastickí kvinťáci) cez rozličné miniscénky v duchu televíznych "skečov" (napr. Koledy prímanov či Povolania druhákov) až po slovenskú (radošínsku) klasiku (prekvapenie večera - kvinťáci), sa predviedli študenti zo všetkých tried nášho gymnázia. Približne šesťdesiatminútový program si v utorok pozreli žiaci levočských základných škôl a školy pre nevidiacich, v stredu 17. decembra dopoludnia samotní študenti našej školy a o 17:00 hod. rodičia i širšia verejnosť. Súdiac podľa potlesku a spontanného smiechu tu a tam a ešte aj pomedzi..., publikum sa bavilo.

Rovnakú, ak nie väčšiu radosť z celého "dobrodružstva" mali všetci účinkujúci študenti. Na vlastnej koži si vyskúšali rozličné roly spojené s divadlom a pričuchli tak k "zábavnému biznisu" z opačnej strany - z tej, ktorú divák obvykle nepozná a nemá predstavu, čo všetko môže obnášať. Všetci naši "večerní" zvukári, osvetľovači, šepkári, herci, speváci, hudobníci či asistenti réžie nielenže spoločne vytvorili jeden pozerateľný, ba až pohľadný a dokonca aj zábavný celok, oni sa niektorí ešte i prezradili... Nevedomky. No fatálne.

Ťažko totiž možno odhaliť skrytý hudobný, herecký, scénaristický a ešte aj režisérsky (!) talent Soni Grobarčíkovej či choreografické a herecké nadanie Michala Strážika na nejakej tej hodine dejepisu... A už vôbec nie Jááánošíííka Adama Čisára, ktorý až v kroji a s valaškou na javisku sťaby z Plickových fotografií odchádzajúceho Slovenska vyskočil. Večer, na ktorý budú všetci protagonisti ešte hodnú chvíľku spomínať, tak zafungoval aj motivačne. V konfrontácii s inými predvádzajúcimi sa rovesníkmi či "nemilosrdným" publikom očividne pochopili, že v nich naozaj niečo je (alebo aj nie je) a bolo by zaujímavé a načim to vypustiť... Stačí už len sledovať a zasiate semienko sem-tam popolievať...

Milí študenti, všetci ste boli fantastickí. Veľmi pekne Vám ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšiu akadémiu :-)

16. 12. 2014   |   Marcela Šuňavská, Eva Lafková, Števo Plačko, Iva Kovaliková