Tajný život rastlín nášho mesta

Vybrali si nás spoločnosti Veolia a Živica do projektu Tajný život mesta. Pomocou tabletov a mobilnej aplikácie Pl@ntNet študenti preskúmali zaujímavé lokality Levoče.

V novembri 2016 bola naša škola, Gymnázium J. Francisciho-Rimavského, vybraná spoločnosťou Veolia a organizáciou Živica do projektu Tajný život mesta. Vďaka tomuto projektu mohlo 50 škôl zo Slovenska, medzi ktorými je aj naše gymnázium, objavovať rozmanitosť rastlinnej ríše a tak prebudiť záujem detí o okolie svojho mesta či obce. V januári tohto roku sme sa zúčastnili 3 - dňového kurzu pre učiteľov vo Vzdelávacom centre Zaježová, ktoré bolo zamerané na bádateľsky orientované vyučovanie, spoznanie mobilnej aplikácie Pl@ntNet a získanie odborných vedomostí v oblasti mestskej biodiverzity a jej ochrany. V marci 2017 sa štyria naši študenti - bádatelia Timea, Agáta, Lucia a Michal zo septimy A, zúčastnili 1-dňového kurzu v Košiciach, kde si sami v praxi vyskúšali určovanie lokálnych rastlín pomocou tabletov a mobilnej aplikácie.

V mesiacoch apríl a máj naši 4 bádatelia pomocou tabletov a mobilnej aplikácie Pl@ntNet preskúmali zaujímavé lokality nášho mesta a jeho okolia, objavovali biodiverzitu a spoznávali rôzne rastliny či dreviny. S výsledkami svojho bádania následne oboznámili svojich spolužiakov, ale aj najbližších vo svojom okolí. Tiež im priblížili prácu s mobilnou aplikáciou Pl@ntNet, (ktorá sa kamaráti s operačným systémom Android a iOS), ktorú si všetci vyskúšali priamo v teréne. Tento inovatívny spôsob poznávania rastlín nás nielen bavil, ale čo je dôležité, vytiahol nás von - na miesta, kde sme bádali a objavovali niečo nové a hodnotné..

Ak sa zaujímaš o rastliny a zažil si niekedy ten moment, že kráčaš po prírode, ale vôbec netušíš čo okolo teba rastie, baví ťa objavovať a chceš vedieť čo to je, príď k nám v mesiaci jún, srdečne si vítaný. Čaká ťa workshop na ktorom sa dozvieš o biodiverzite nami skúmaných lokalít a zároveň sa dozvieš, ako ti v tom môže pomôcť mobilná aplikácia Pl@ntNet.

01. 06. 2017   |   Marcela Šuňavská a študenti septimy A