Oblečení na kúpalisku?

V Levočskej Doline je jedno z troch slovenských biokúpalísk. Boli sme si ho pozrieť tesne pred otvorením a neobišli sme ani biorybníky. Dokonca sme chytali aj ryby. No nabudúce si vezmeme aj plavky ;-)

Na exkurzii sme sa o biokúpalisku dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. Napríklad, že prírodné kúpalisko v sebe spája všetky výhody klasických bazénov, no zároveň rešpektuje životné prostredie a naše zdravie; že voda v biobazénoch je bez akýchkoľvek chemických látok; že kúpalisko bude rozdelené na tri časti: jedna je určená na kúpanie, druhá na filtráciu vody a tretia na chov rýb; a že kúpalisko využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias a filtrovanie vody cez kamienky a štrk.

A aký je život v stojatej vode biorybníkov a na ich brehoch? Teraz už vieme, že rybník má len malý prítok a odtok vody. Žije v ňom množstvo rozličných organizmov. Na dne žijú baktérie, bahenník, škľabky. Vo vode sa vznášajú riasy, žijú ryby, okolo pláva vodný hmyz. Na brehu rastú brehové dreviny a byliny, v ktorých majú úkryty a hniezda vtáky. Naučili sme sa, čím a ako kŕmiť ryby, aj ako chyteného menšieho pstruha dúhového správne pustiť naspäť do vody.

Ďakujeme majiteľom areálu i nášmu inštruktorovi Igorovi :-)

18. 06. 2015   |   Galina Kacejová, Lenka Valentová